15:10:12 26.02.2026
Stiri

Șefii de la compania „Teleradio-Moldova” ar putea fi demiși, iar instituția - întoarsă sub control parlamentar. Și membrilor CA le tremură scaunele

Actualitate 19.10.2021 14:38 Vizualizări2947
Șefii de la compania „Teleradio-Moldova” ar putea fi demiși, iar instituția - întoarsă sub control parlamentar. Și membrilor CA le tremură scaunele Europa Liberă

Compania „Teleradio-Moldova” ar putea reveni sub control parlamentar, așa cum era până în anul 2019, iar actuala conducere a acesteia, rămasă de pe timpul socialiștilor, ar putea fi demisă.

Membrii Comisiei parlamentare pentru cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media au aprobat astăzi un proiect de lege privind modificarea Codului serviciilor media audiovizuale, care are drept scop întoarcerea sub control parlamentar a furnizorului public național de servicii media.

Potrivit autorilor inițiativei, un drup de deputați PAS, obiectivul acestei propuneri legislative este de a responsabiliza furnizorul public național, Compania „Teleradio-Moldova”.

O altă prevedere a proiectului de lege este revizuirea mecanismului de constituire a componenței Consiliului de Supraveghere al furnizorului public național de servicii media și a Consiliului Audiovizualului (CA). Totodată, se propune ca membrii CA să fie demiși, în cazul respingerii de către Parlament a raportului anual de activitate.

În document mai este stipulat că mandatul actualilor membri ai Consiliului de supraveghere, al directorului general al Companiei „Teleradio-Moldova” și al directorilor generali adjuncți să înceteze la data intrării în vigoare a proiectului de lege.

Vicepreședintele Comisiei cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, deputata socialistă Adela Răileanu, a declarat că modificările propuse de deputații PAS la Codul Serviciilor Media Audiovizuale al Republicii Moldova ar atenta la „independența” Consiliului Audiovizualului și ar institui un „control politic” asupra instituției publice „Teleradio-Moldova”.

„Aceste modificări contravin tuturor expertizelor și recomandărilor internaționale care au stat la baza adoptării Codului actual. Contravin direct Constituției, afectează libera exprimare și vin să impună cenzura”, s-a revoltat reprezentanta partidului care a pierdut alegerile parlamentare.

Proiectul de lege urmează să fie dezbătut în cadrul ședinței plenare a Parlamentului.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
26.02.2026 08:00 488 Horoscopul zilei 26.02.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.18 1 USD 17.14 1 RON 3.96 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte