Seceta face ravagii: ministrul Agriculturii vizitează fermierii din Ștefan Vodă pentru a căuta soluții urgente


1 august 2025, Chișinău - Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a vizitat mai multe gospodării agricole ale fermierilor din localitățile Volintiri și Copceac, raionul Ștefan Vodă, pentru a evalua efectele secetei asupra cultivării porumbului și floarea-soarelui.
Terenurile agricole au fost cultivate cu diferiți hibrizi, considerați rezistenți. Totuși, lipsa precipitațiilor și temperaturile foarte ridicate din ultima vreme au distrus complet recoltele. În primăvară, culturile arătau sănătoase și [existau premisele unei recolte bune. Cu toate acestea, temperaturile ridicate constante și, deficitul de umiditate sever din sol au compromis potențialul de producție.
Ludmila Catlabuga a avut discuții cu fermierii despre posibilele soluții care pot fi aplicate pentru a depăși această situație. În urma acestor vizite, se vor formula propuneri de sprijin care să reflecte situația specifică de la fața locului.







































































