19:28:05 16.05.2026
Stiri

Rusia A PUS PE JAR Ungaria

Știri 17.08.2014 21:26 Vizualizări881
Rusia A PUS PE JAR Ungaria gandul.info

Doi deputaţi socialişti unguri au iniţiat proceduri în vederea audierii într-o comisie parlamentară a trei membri ai Guvernului Viktor Orban „pentru clarificarea faptelor şi circumstanţelor", după ce Rusia a acuzat Ungaria că a furnizat armament Ucrainei, relatează gandul.info.

Miniştrii de Interne Sandor Pinter, al Apărării Csaba Hende şi Economiei Mihaly Varga sunt vizaţi de demersul parlamentarilor din opoziţie Zsolt Molnar şi Marta Demeter, precizează MTI.

Agenţia rusească de presă Itar-Tass a citat vineri Ministerul rus de Externe, potrivit căruia transporturi de armament din Ungaria către Kiev au încălcat obligaţiile pe care Budapesta şi le-a asumat în legătură cu exportul armamentului convenţional.

Agenţia rusească a citat informaţii publicate de către site-ul unguresc hidfo.net, potrivit căruia Ministerul ungar al Apărării a furnizat Ucrainei, printr-o „agenţie autorizată", vehicule blindate, inclusiv tancuri de tip T-72.

Ministerul ungar de Externe a negat cu fermitate, vineri, aceste informaţii.

Forţele armate ungureşti au transportat vehicule militare şi echipament de la una dintre bazele în care sunt depozitate către alta, cu trenul. Aceste transporturi nu au ieşit în afara frontierei Ungariei şi nu au legătură cu evenimentele din Ucraina, ci cu reforma în curs a sistemului logistic de aprovizionare a forţelor armate, a anunțat ministerul într-un comunicat.

Portalul care a postat vineri informaţii înşelătoare despre aceste transporturi a mai publicat, în trecut, mai multe materiale despre forţele armate care nu sunt adevărate, a adăugat diplomaţia ungară.


Autor: Ziarul National
Stiri relevante
16.05.2026 08:02 525 Horoscopul zilei 16.05.2026
Top stiri
16.05.2026 08:02 513 Horoscopul zilei 16.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.15 1 USD 17.21 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte