15:11:25 19.12.2025
Stiri

REACȚII // UE și NATO consideră Rusia vinovată pentru moartea lui Navalnîi: „Trebuie să răspundă”. Zelenski: Evident că Putin e implicat

Actualitate 16.02.2024 17:18 Vizualizări1853
REACȚII // UE și NATO consideră Rusia vinovată pentru moartea lui Navalnîi: „Trebuie să răspundă”. Zelenski: Evident că Putin e implicat  Profimedia

Liderii UE și NATO condamnă Rusia pentru moartea opozantului Alexei Navalnîi într-o colonie penală din Siberia. Președintele Consiliului European, Charles Michel, și secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, spun că Rusia trebuie să răspundă.

O reacție la moartea lui Navalnîi a avut și președintele ucrainean Volodimir Zelenski care a spus că este „evident” că Putin este implicat.

„Alexei Navalnîi a luptat pentru valorile libertății și democrației. De dragul idealurilor sale, a făcut sacrificiul suprem. UE consideră regimul rus singurul responsabil pentru această moarte tragică. Aduc cele mai sincere condoleanțe familiei sale. Și celor care luptă pentru democrație în întreaga lume în cele mai întunecate condiții. Luptătorii mor. Dar lupta pentru libertate nu se termină niciodată”, a transmis președintele Consiliului European, Charles Michel, citat de Digi24.

CITIȚI și Maia Sandu și Dorin Recean deplâng moartea opozantului rus, Alexei Navalny: „O reamintire a motivului pentru care trebuie să continuăm să rezistăm brutalității Kremlinului și să apărăm valorile democratice”

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat vineri că este „profund întristat” de informațiile despre moartea liderului opoziției ruse Alexei Navalnîi.

„Trebuie să stabilim toate faptele, iar Rusia trebuie să răspundă la toate întrebările serioase despre circumstanțele morții sale”, a precizat liderul NATO.

„Celui care se angajează pentru democraţie trebuie să-i fie frică pentru viaţa sa, iar de aceea noi suntem cu toţii foarte trişti”, declară Olaf Scholz, la Berlin, într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski.

Premierul britanic Rishi Sunak a spus că este o „știre îngrozitoare” și că Navalnîi „a dat dovadă de un curaj incredibil”.

Opozantul rus Aleksei Navalnîi „a plătit cu viaţa sa opoziţia faţă de un sistem de opresiune”, scrie și ministrul francez de Externe Stephane Sejourne.

„Moartea sa în colonia penitenciară ne aminteşte realitatea regimului lui Vladimir Putin”, denunţă şeful diplomaţiei franceze.

Evika Siliņa, premierul Letoniei, a acuzat regimul lui Putin că a torturat până la moarte „unul dintre ultimele simboluri ale democrației din Rusia”.

Ministrul de Externe al Suediei a spus că aceasta este o altă „crimă teribilă” a regimului Putin.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
19.12.2025 08:47 486 Horoscopul zilei 19.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte