04:09:31 08.06.2026
Stiri

PROPAGANDA RUSĂ: „Rossia 24” vrea să REVINĂ în R. Moldova. Răspunsul CCA

Social 03.05.2017 15:30 Vizualizări5566
PROPAGANDA RUSĂ: „Rossia 24” vrea să REVINĂ în R. Moldova. Răspunsul CCA BBC

Compania de stat de radio și televiziune de la Moscova (Федеральное Государственное Унитарное Предприятие „Всероссийская Государственная Телевизионная и Радиовещательная Компания (ВГТРК)”) a trimis o scrisoare Consiliului Coordonator al Audiovizualului (CCA) din R. Moldova prin care îi solicită să abroge o decizie anterioară cu privire la sistarea retransmiterii postului „Rossia 24”, dar și restabilirea dreptului de retransmisie în R. Moldova a acestui post de televiziune.

În scrisoarea semnată de compania de la Moscova și de „TV-Comunicații Grup” SRL se arată că „au dispărut temeiurile de fapt și de drept stabilite prin Decizia CCA nr. 18/86 din 27.05.2015”. În acea decizie, CCA constata că, prin difuzarea buletinelor informative şi a emisiunilor informativ-analitice transmise și retransmise din Federaţia Rusă de către posturile de televiziune „Prime”, „TV 7”, „Ren Moldova”, „RTR Moldova” şi „Rossia 24” „are loc intoxicarea spaţiului mediatic public naţional. Astfel, manipularea opiniei publice se efectuează prin mesaje propagandistice şi manipulatorii, prin modul de formulare şi comentare a evenimentelor, prin difuzarea unor mesaje de ură şi dezbinare interetnică. Nu în ultimul rind, posturile din Federaţia Rusă, pentru a da greutate ştirilor, recurg la tertipuri de montaj, limbaj agresiv şi etichetări”.

În punctul șase al aceluiași document, aprobat acum doi ani, autoritatea din domeniul audiovizualului solicita distribuitorilor de servicii aflaţi sub jurisdicţia Republicii Moldova să sisteze retransmisia postului de televiziune „Rossia 24” pe teritoriul Republicii Moldova, iar pentru celelalte posturi a stabilit amenzi.

Totuși, contentul „Россия 24” este retransmis astăzi prin intermediul postului de televiziune „RTR Moldova”, iar CCA a decis să monitorizeze programele posturilor de televiziune „Россия 24” și „RTR Moldova”, după care ar urma să ia o decizie în privința postului numit și unul dintre principalele instrumente de propagandă ale Federației Ruse.

Într-un raport recent al CCA, care a monitorizat 16 posturi de televiziune din R. Moldova, se arată că doar trei dintre acestea respectă volumul producției proprii și autohtone cu caracter informativ și analitic difuzat în limba română în proporție de 80%.

Cea mai gravă situație a fost atestată la posturile „Euro TV” și „Ren Moldova”, cu 0 (zero)% de producție proprie și autohtonă cu caracter informativ și analitic în limba română, dar și la postul de televiziune „RTR Moldova”, care difuzează doar 20 la sută de programe informativ-analitice în limba română, de patru ori mai puțin decât prevede legislația audiovizuală. Mai mult, în zilele de sâmbătă și duminică, „emisiunile sunt difuzate în totalitate în limba rusă, fiind retransmise din Federația Rusă, fapt care permite penetrarea în spațiul nostru informațional a știrilor cu tentă de intoxicație media”.

CCA a avertizat public posturile de televiziune „Euro TV”, „Ren Moldova”, „RTR Moldova”, „Prime”, „TVC 21”, „NTV Moldova” cu privire la acest lucru și a anunțat că le va monitoriza repetat.

Autor: Ziarul National
Top stiri
07.06.2026 08:33 689 Horoscopul zilei 07.06.2026
06.06.2026 08:02 1166 Horoscopul zilei 06.06.2026
05.06.2026 08:26 1161 Horoscopul zilei 05.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte