18:38:28 07.09.2025
Stiri

Program inovator de leadership pentru managerii polițiști: perspectiva de gen la loc de cinste în IGP

Actualitate 28.03.2025 11:43 Vizualizări1461
Program inovator de leadership pentru managerii polițiști: perspectiva de gen la loc de cinste în IGP

Inspectoratul General al Poliției, împreună cu Proiectul „Suportul Suedez pentru Reforma Poliției din Republica Moldova”, a lansat Programul „Gender-Responsive Leadership” adresat managerilor bărbați. Acesta reprezintă al doilea program din cadrul inițiativei de integrare a perspectivei de gen în managementul instituțional, continuând succesul primului program organizat anul trecut pentru femeile polițiste.

Prima sesiune a programului a adunat 12 participanți, inclusiv șefi și adjuncți ai inspectoratelor teritoriale de poliție, precum și conducători din cadrul Inspectoratului național de securitate publică și Inspectoratului național de investigații. Obiectivele principale ale programului sunt: creșterea înțelegerii provocărilor legate de echitatea de gen în subdiviziuni, integrarea perspectivei de gen în procesul decizional și cultura organizațională.

Participanții beneficiază de expertiza specialiștilor din cadrul Poliției Suedeze și a trei coacheri cu experiență vastă în management și leadership din țara noastră. Prin această inițiativă, Inspectoratul General al Poliției își reafirmă angajamentul de a promova un mediu de lucru incluziv și echitabil, bazat pe principii moderne de leadership.

Top stiri
07.09.2025 08:24 498 Horoscopul zilei 07.09.2025
06.09.2025 08:34 749 Horoscopul zilei 06.09.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte