13:26:50 27.03.2025
Stiri

Preşedintele Klaus Iohannis a acordat Înaltul Patronaj pentru Reuniunea Teatrelor Naţionale Româneşti, care se va desfăşura la Chişinău

Actualitate 27.03.2023 13:29 Vizualizări990
Preşedintele Klaus Iohannis a acordat Înaltul Patronaj pentru Reuniunea Teatrelor Naţionale Româneşti, care se va desfăşura la Chişinău

Preşedintele Klaus Iohannis a acordat, luni, Înaltul Patronaj pentru Reuniunea Teatrelor Naţionale Româneşti, care se va desfăşura la Chişinău în perioada 14 - 25 septembrie.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, Înaltul Patronaj pentru Reuniunea Teatrelor Naţionale Româneşti, un proiect cultural care se va desfăşura la Chişinău, a fost acordat cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului şi a Zilei Basarabiei.

Evenimentul, ajuns la cea de-a VIII-a ediţie, este organizat de Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chişinău, cu sprijinul Ministerului Culturii din România şi al Institutului Cultural Român. Acesta celebrează comuniunea de istorie, limbă, cultură şi aspiraţii europene dintre România şi Republica Moldova.

Reuniunea Teatrelor Naţionale Româneşti se bucură, de asemenea, de Înaltul Patronaj al preşedintei Republicii Moldova, Maia Sandu.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte