Premierul Recean REFUZĂ să o accepte în echipa Guvernului pe bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul: „Tratăm cu respect găgăuzii, dar cei care au FRAUDAT alegerile trebuie să fie pedepsiți”
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Premierul Recean REFUZĂ să o accepte în echipa Guvernului pe bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul: „Tratăm cu respect găgăuzii, dar cei care au FRAUDAT alegerile trebuie să fie pedepsiți”](/getimages/620x2000x2/large/bd926c2f4de07c674912b4b79568882d.jpg)
Bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, nu va fi acceptată în calitate de membru al Guvernului din oficiu, atât timp cât este inculpată în dosarul penal privind finanțarea ilegală a Partidului „Șor”, scos între timp în afara legii.
Întrebat astăzi în Parlament când Evghenia Guțul își va ocupa biroul de la Guvern, dar și locul la masa miniștrilor, premierul Recean a făcut referire la procesul penal în care este vizată aceasta.
„Justiția trebuie să analizeze procesul de condamnare a celor care au fraudat și au comis ilegalități. Înțeleg că acest proces este în derulare. Trebuie să tratăm cu respect găgăuzii, tocmai de aceasta e nevoie ca cei care au fraudat să fie pedepsiți”, a subliniat prim-ministrul, cu referire la Evghenia Guțul.
Evghenia Guțul, care recent s-a întâlnit cu Vladimir Putin pe holurile unui festival de la Soci, a fost învestită în funcția de bașcan pe 19 iulie 2023. Aceasta urma să fie numită membră a Guvernului din oficiu, însă președinta Maia sandu a refuzat să semneze decretul.
Guțul figurează într-un dosar privind finanțarea ilegală a Partidului „Șor”, iar dacă va fi găsită vinovată, aceasta riscă să-și piardă funcția. Dosarul se află pe ultima sută de metri și în curând va fi remis în instanța de judecată, a declarat zilele trecute șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin.
![](/getimages/620x2000x2/large/b95fee40a0f3edb16b38df346a014260.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/c338d374cc647817188854b7c114bd34.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/bcd208bc74139900c06b3719e2ea9392.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/81c46ca7410f8defc4d54c950be4a9f3.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3e562fc37ea523554fdd610f540eeefb.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)