Stiri

Noțiunea de BULLYING ar putea fi introdusă în Codul Educației

Actualitate 01.12.2021 18:13 Vizualizări1838
Noțiunea de BULLYING ar putea fi introdusă în Codul Educației
Poză simbol

Noțiunea de bullying ar putea fi reglementată în legislația Republicii Moldova.

Comisia parlamentară pentru cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, dar și cea pentru drepturile omului și relații interetnice au aprobat astăzi un proiect de lege care vine cu modificări la Codul Educației, astfel încât fenomenul de bullying să fie reglementat și recunoscut ca formă de violență psihologică, care are drept rezultat crearea unei situații de intimidare.

Scopul proiectului constă în reglementarea și recunoașterea fenomenului de bullying ca o formă de violență/agresivitate ce se manifestă în relațiile dintre copii și care are drept consecință intimidarea, umilirea, rănirea copiilor.

Totodată, proiectul stipulează că, după intrarea în vigoare a modificărilor legislative, autoritățile responsabile vor elabora normele metodologice pentru aplicarea legii și vor propune practici de prevenire și combatere a acestui fenomen.

Potrivit datelor statistice, în Republica Moldova, 86,8% dintre elevii claselor a VI-a – a XII-a sunt afectați de bullying. Cea mai alarmantă situație este în instituțiile de învățământ din Chișinău, unde fiecare al patrulea elev a fost victimă a acestui fenomen sau a asistat la situații de bullying.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 21.08.2026 21.08.2026 13:12 609 Horoscopul zilei 21.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri