00:49:10 17.05.2026
Stiri

Noi DEZVĂLUIRI despre zborul MH17, făcute de un lider separatist din Ucraina

Știri 24.07.2014 14:33 Vizualizări907
Noi DEZVĂLUIRI despre zborul MH17, făcute de un lider separatist din Ucraina libertatea.ro

Unul dintre liderii separatişti pro-ruşi din estul Ucrainei a admis miercuri, pentru prima dată, o potenţială responsabilitate a trupelor pe care le conduce în tirul de rachetă sol-aer care a atins avionul ce efectua zborul MH17, relatează Le Monde în ediţia electronică.

Comandantul „Batalionului Vostok”, Aleksandr Hodakovski, a recunoscut pe 23 iulie, într-un interviu pentru agenţia de presă Reuters, că rebelii deţin rachete aeriene de tip BUK de fabricaţie rusească, asemănătoare celei care se presupune că a doborât avionul malaysian în zbor, omorând 298 de persoane. În acest interviu, Hodakovski admite că a auzit vorbindu-se despre o baterie de rachete trimisă în această zonă din Luhansk, alt fief separatist.

„Ştiam că a fost adus un BUK de la Luhansk. Mi s-a spus atunci că acest BUK a fost trimis „republicii populare Luhansk”. Eram la curent cu prezenţa acestei baterii BUK. Mi s-a vorbit despre ea. Cred că după aceea a fost trimisă acolo de unde a fost adusă (...), pentru a şterge urmele prezenţei ei”, declară el.

Liderul separatist nu exclude nici că racheta care a atins avionul de linie să fi fost adusă din Rusia. „Ucraina a fost informată că voluntarii deţineau această tehnologie mulţumită Rusiei”, a spus el, precizând că separatiştii au preluat controlul, în ultimele luni, asupra unor sisteme de rachete de acest tip de la forţele guvernamentale - cel puţin patru -, dar că niciunul nu era operaţional.

„Nu spun că Rusia ne-a dat o asemenea rachetă, dar, dacă mi-ar fi propus mie una, eu aş fi acceptat-o. Dar nu aş fi utilizat-o împotriva unei ţinte inofensive, aş fi tras-o doar pentru a proteja vieţi, în cazul unui atac aerian”, a spus el.

În pofida declaraţiilor pe care le-a făcut, Hodakovski a subliniat din nou asupra responsabilităţii Kievului în atac. În opinia sa, forţele guvernamentale ucrainene, prin multiplicarea joia trecută a operaţiunilor aeriene în acest sector, au făcut totul ca apărarea antiaeriană a insurgenţilor să intre în acţiune.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
16.05.2026 08:02 607 Horoscopul zilei 16.05.2026
Top stiri
16.05.2026 08:02 595 Horoscopul zilei 16.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.15 1 USD 17.21 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte