Nicușor Dan: Stabilitatea Moldovei Depinde de Rezistența Ucrainei și Prietenia cu România și UE


În prezent, nu există amenințări militare directe la adresa Republicii Moldova, a declarat liderul de la Cotroceni, Nicușor Dan, în prima sa vizită oficială la Chișinău de la preluarea mandatului prezidențial, notează IPN.
Șeful statului român a subliniat că stabilitatea regiunii depinde mult de capacitatea Ucrainei de a rezista agresiunii ruse. Atât timp cât Ucraina continuă să reziste, Republica Moldova se află între doi prieteni și riscul unui atac este extrem de redus. "Amenințări militare imediate la adresa Republicii Moldova, momentan, nu există", a afirmat președintele României într-o emisiune la ProTV Chișinău.
Nicușor Dan a menționat că pentru a consolida securitatea Republicii Moldova trebuie sprijinit parcursul european și trebuie susținută Ucraina împotriva atacurilor Federației Ruse. Totdată, el consideră că șansa unui atac militar rusesc asupra Republicii Moldova este foarte mică. "Trebuie să descurajăm apariția unui astfel de moment.", a punctat. Este esențial să fortificăm relațiile de securitate ale Republicii Moldova cu România, UE și NATO pentru a împiedica o acțiune militară. Acest lucru poate fi realizat și prin partida comună cu partenerii europeni, susținând Ucraina.
Potrivit președintelui român, vizita sa la Chișinău a reafirmat angajamentul ferm al Bucureștiului pentru stabilitatea și parcursul european al Republicii Moldova.








































































