18:21:58 20.03.2026
Stiri

MIGRAȚIE // Cei mai mulți cetățeni ai R. Moldova se văd plecați într-un stat UE, atrași de salarii mai mari și condiții mai bune de viață. Câți vor în Rusia

Moldovenii în lume 04.05.2017 12:45 Vizualizări5854
MIGRAȚIE // Cei mai mulți cetățeni ai R. Moldova se văd plecați într-un stat UE, atrași de salarii mai mari și condiții mai bune de viață. Câți vor în Rusia

Mai mult de o treime dintre cetățenii R. Moldova ar pleca într-un stat din Uniunea Europeană, iar o altă cincime - în Federația Rusă.

Datele sondajului „Relațiile externe ale Moldovei înțelese de cetățeni”, realizat la comanda IDIS „Viitorul” de către „CBS Axa”, arată că 34,8% dintre respondenți nu ar pleca, totuși, nicăieri, încercând să-și facă viitorul acasă.



Cei care ar pleca în UE sunt atrași cel mai mult de salariile de acolo - 47,7%, condițiile mai bune de trai - 40%, de muncă - 29,8%, de locurile frumoase - 22,5% etc.



Printre avantajele statelor din Uniunea Euroasiatică se numără cunoașterea limbii ruse și existența rudelor sau prietenilor acolo.



Aceeași cercetare arată că mai mult de jumătate dintre cetățenii R. Moldova cunosc despre faptul că UE acordă cel mai consistent ajutor R. Moldova - 52%. Urmează România cu 23%, Rusia - cu 17% și SUA - cu 12,1%.



Aproape o treime din respondenți au declarat că UE a finanțat proiecte de construcție a drumurilor, reparație a școlilor și grădinițelor, aprovizionare cu apă și canalizare etc. în ultimii trei ani în localitățile lor, 5,3% - SUA, 4,4% - România etc.



Marea majoritate a cetățenilor R. Moldova cred că banii partenerilor externi trebuie investiți în economie, pentru a crea mai multe locuri de muncă, iar 46,9% - în dezvoltarea infrastructurii.

Alți 7,45% consideră că R. Moldova poate dezvolta o cooperare strânsă cu Rusia și UE în același timp.

Menționăm că sondajul a fost realizat în perioada 7 – 25 aprilie curent, pe un eșantion de 1 091 de persoane, marja de eroare fiind de plus-minus 2,8%.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
20.03.2026 07:51 536 Horoscopul zilei 20.03.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.53 1 RON 3.95 1 RUB 0.20 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte