Medici și asistente medicale de la SCR „Timofei Moșneaga”, la Conferința APCI Prevenirea Infecțiilor de la Sibiu, România: Schimb de experiență cu colegi din mai multe state și prezentarea celor mai noi tehnici în domeniu


Un grup de medici și asistente medicale din Spitalul Clinic Republican (SCR) „Timofei Moșneaga” a participat recent la cea de-a treia ediție a Conferinței APCI Prevenirea Infecțiilor 2023, care a avut loc la Sibiu, România.
Tema evenimentului din acest an a fost „Abordări proactive în prevenirea infecțiilor”, iar medicii de la Chișinău și-au împărtășit experiența cu doctorii din România și din alte țări, care au participat la conferință.
Potrivit SCR „Timofei Moșneaga”, specialiștii noștri s-au familiarizat, de asemenea, cu cele mai recente cercetări și tehnici în acest domeniu.
Conferința de la Sibiu a reunit specialiști în prevenirea infecțiilor, facilitând astfel dialogul multidisciplinar și diseminarea bunelor practici între participanții la eveniment.













































































