14:27:45 10.09.2025
Stiri

Maia Sandu, explicații despre interzicerea posturilor lui Șor: „Nu putem admite ca viața liniștită a cetățenilor să fie puse în pericol de fugari care doresc un singur lucru - să scape de justiție”

Actualitate 16.12.2022 22:39 Vizualizări2779
Maia Sandu, explicații despre interzicerea posturilor lui Șor: „Nu putem admite ca viața liniștită a cetățenilor să fie puse în pericol de fugari care doresc un singur lucru - să scape de justiție”

Decizia Comisiei pentru Situații Excepționale de a suspenda, pe durata stării de urgență, licența de emisie a șase posturi de televiziune apropiate fugarul Ilan Şor are la bază constatările Consiliului Audiovizualului, care arată lipsa unei informări corecte în reflectarea evenimentelor din republică a războiului pornit de Rusia împotriva Ucrainei.

Explicația a fost oferită de președintele Maia Sandu, potrivit căreia această decizie care vizează Accent TV, NTV Moldova, Orhei TV, Primul în Moldova, RTR Moldova și TV6 vine să protejeze spațiul informațional național și să prevină dezinformarea.

„Păstrarea păcii și stabilității în R. Moldova este prioritatea noastră, în contextul dificil în care ne aflăm, având război la hotar. Iar protejarea spațiului informațional național este un pas important pentru prevenirea tentativelor de destabilizare, puse la cale de persoane supuse sancțiunilor internaționale. Nu putem admite ca, în această perioadă plină de provocări, securitatea statului și viața liniștită a cetățenilor să fie puse în pericol de fugari care doresc un singur lucru - să scape de justiție”, a scris Maia Sandu în această seară pe Facebook.

Şi vicepremierul Nicu Popescu, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, a scris pe Facebook după decizia Comisiei pentru Situații Excepționale, că actuala guvernare „a spus nu hotărât celor care neagă realitatea, promovează războiul, suferința, ura și dezinformarea”.

„Pe perioada stării de urgență, se suspendă licențele următoarelor posturi TV: Primul în Moldova, RTR Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6 și Orhei TV. Apărăm democrația și libertatea noastră", a comentat șeful diplomaţiei R. Moldova.
Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte