03:42:15 20.01.2025
Stiri

Londra suspendă „orice program de susţinere” a Guvernului georgian din cauza unor „scene şocante de violenţă”. A 12-a noapte de manifestaţii antiguvernamentale la rând la Tbilisi

Actualitate 10.12.2024 10:28 Vizualizări762 Autor: Ziarul National
Londra suspendă „orice program de susţinere” a Guvernului georgian din cauza unor „scene şocante de violenţă”. A 12-a noapte de manifestaţii antiguvernamentale la rând la Tbilisi Politico

Guvernul britanic condamnă „scene şocante de violenţă” împotriva manifestanţilor în favoarea democraţiei în Georgia şi anunţă că suspendă „toate programele de susţinere” ale Guvernului georgian, relatează AFP.

„Regatul Unit va (...) restrânge cooperarea în domeniul apărării şi îşi va limita relaţiile cu reprezentanţi ai Guvernului georgian”, a anunţat într-un comunicat, luni, ministrul britanic de Externe David Lammy.

Decizia Guvernului georgian de săptămâna trecută de a amâna până în 2028 „problema aderării la Uniunea Europeană (UE)” a pus ţara pe foc.

Mii de georgieni proeuropeni s-au adunat luni la cea de-a 12 noapte consecutivă de manifestaţii împotriva Guvernului acestei ţări din Caucaz în capitală, a constatat AFP, citată de news.ro.

Manifestanţi s-au adunat în faţa sediului Parlamentului cu steaguri europene, cu trompete, bannere şi sloganuri antiguvernamentale.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Sondaj
Cine credeți că va prelua puterea în R. Moldova, după alegerile parlamentare din 2025?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2024. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate News widget RSS Contacte Developed by WebConsulting.md