James Bond, tot mai căutat în R. Moldova
2881
                            
                                detectiviparticularitimisoara.com                            Deşi percep preţuri cam pipărate, detectivii particulari sunt tot mai căutaţi în R. Moldova
Galina Munteanu
Bănuiţi că soţia ori soţul vă înşală, partenerul de afaceri nu vă este loial ori copilul dumneavoastră a apucat pe o cale greşită? La dispoziţie vă stau detectivii! Aceștia nu mai sunt personaje doar din filme, James Bond este o realitate a zilelor noastre. În R. Moldova activează peste 40 de agenţii de detectivi care sunt zi şi noapte în așteptarea comanditarilor. Contra cost, desigur.
Soţul doarme nopţile prin cazinouri și o înșală?
La serviciile unei astfel de agenţii a apelat şi Irina B. din Chişinău. Nu putea obţine de la soţul său un răspuns clar la întrebările unde doarme nopţile de nu vine acasă şi unde cheltuiește mai toţi banii? „Totul a pornit după ce fetele noastre au plecat la studii peste hotare. A început să nu vină o noapte-două acasă. A doua zi mergea direct la serviciu, era foarte obosit şi neîngrijit. Îmi telefonau colegii lui de serviciu şi mă întrebau ce se întâmplă. Ori de câte ori îl întrebam, începeam să ne certăm şi evita să-mi răspundă”, ne spune femeia.
Deşi iniţial îi păreau cam scumpe serviciile unui detectiv, până la urmă, Irina afirmă că nu a avut altă cale decât să apeleze la acestea. „Părea banal să-i spun cuiva că nu mi-am putut soluţiona problema familială de una singură şi am apelat la serviciile unui detectiv, dar asta e. Nu voiam, dar nici nu puteam să-mi spionez soţul. La rude nu le spuneam prin ce perioadă trec, pentru că îmi era ruşine. Până la urmă, detectivul a pus cărţile pe masă şi mi-a spus unde înnoptează soţul meu. Îl apucase patima cazinoului și a desfrâului şi toţi banii pe care îi primea îi cheltuia pentru distracții”, ne-a mărturisit femeia.
Infidelitatea – printre cele mai frecvente cazuri de investigare
Potrivit detectivului Nicolae Bătrîncea, la serviciile lor apelează agenții economici, managerii unor firme, dar și femeile – pentru a testa infidelitatea soților. Mai rar apelează bărbații. Spre regret, potrivit lui Bătrîncea, anume cazurile de infidelitate în cuplu sunt cele care se cer a fi descoperite cel mai frecvent. Adresări din partea politicienilor n-au avut. „Cazurile care țin de politică nu ne interesează”, zice scurt pe doi detectivul.
„Nu zic că aceste cazuri de infidelitate sunt specializarea noastră, dar avem cazuri și de acest gen. Dorim sau nu să recunoaștem, dar actualmente trăim într-o societate cu valori morale diminuate. Despre aceasta ne vorbesc statisticile. Numărul divorțurilor l-a depășit cu mult pe cel al căsătoriilor. De asemenea, avem investigate și cazuri de căutare a bunurilor pierdute, de stabilire a persoanelor dispărute fără urmă, studierea pieței și colectarea de informații pentru negocieri, colectare în bază de contract a datelor în cauzele penale și civile etc.”, susține detectivul.
Investigații de luni de zile
De regulă, un caz poate fi investigat începând de la o săptămână și până la câteva luni de zile.
„Totul depinde de complexitatea cazului. Putem să soluționăm patru-cinci cazuri pe lună, dar poate să fie și un caz care necesită a fi instrumentat luni de zile”, susține Bătrîncea.
La sfârșitul investigației, clientul primește o notă informativă cu rezultatul investigației la care este anexat pe suport electronic foto-video materialul acumulat.
„De regulă, cei care vin în sediul agenției sunt întrebați dacă sunt pregătiți să afle adevărul. El poate fi atât de crud, încât aceștia să nu-l poată suporta. Numai fiind convinși că persoana urmărește un scop nobil, ne apucăm de investigații. Purtăm și noi răspundere de consecințele ce pot surveni în urma stabilirii adevărului. Dacă nu în toate cazurile răspundere juridică, apoi morală – în toate”, ne spune detectivul Nicolae Bătrîncea.
Nu pe toți îi ține buzunarul
Serviciile detectivilor nu sunt, însă, pe buzunarul oricui. Preţul variază de la câteva sute de lei până la mii de euro, în funcție de serviciul solicitat, perioada de executare, gradul de dificultate, tehnica utilizată etc. Bunăoară, pentru o oră de lucru în raza municipiului Chișinău, clientul trebuie să scoată din buzunar în medie 14 euro, comanda minimă fiind de trei ore. Mai scump îl va costa pe client, dacă detectivul va trebui să meargă în afara orașului.
„Da, serviciile unui detectiv particular costă, dar trebuie de menționat faptul că prețurile sunt cu mult mai mici decât în țările vecine: Ucraina, România ori Federația Rusă. Prețul îl dictează piața. Bineînțeles, aceste servicii nu sunt pentru buzunarul tuturor, dar prestăm și servicii pentru care nu percepem nicio taxă. Acestea, de obicei, sunt cazurile de căutare a minorilor dispăruți”, afirmă detectivul.
Cu mănuși albe
Chiar dacă urmăresc, fotografiază sau filmează, nu au avut niciun caz până acum în care să fie deconspirați. Asta pentru că „sunt detectivi profesioniști și fiecare pas făcut este bine calculat”, ne dă asigurări Nicolae Bătrîncea.
Legea privind activitatea particulară de detectiv şi de pază a fost adoptată în R. Moldova în anul 2003. Potrivit detectivilor, cadrul juridic actual este departe de cel perfect. Aceștia susțin că, în comparație cu legile ce reglementează activitatea operativă de investigații a organelor de poliție, legea în cauză nu acorda detectivului particular toate posibilitățile de a acționa pentru a cerceta cazurile în care este antrenat și a stabili adevărul.
    
    	
        	26.07.2017
        	20:01
        	
4005
                	
        
        	O femeie de afaceri din Rusia, TRANSFORMATĂ în sclavă sexuală timp de 10 săptămâni
    	
    	
    
    	
        	24.03.2016
        	14:43
        	
2235
                	
        
        	Flash-mob în centrul capitalei. Deputat PSRM, persona NON GRATA în România
    	
    	
    
    	
        	04.11.2013
        	17:24
        	
2576
                	
        
        	Se ZDRUNCINĂ temelia socialiștilor? Igor Dodon, acționat în judecată de colegi din partid
    	
    	
    
    	
        	10.04.2013
        	10:00
        	
2780
                	
        
        	EXCLUSIV // Ambasadorul R. Moldova la Moscova: „Pledez pentru retragerea forțelor armate rusești”
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	20:31
        	
446
                	
        
        	Ne așteaptă Ziua de Mâine cu Nori și Posibile Ploi – 04.11.2025
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	17:50
        	
490
                	
        
        	Directorii școlari din Moldova, în căutarea inspirației: Vizită în România pentru modele de leadership și transformare educațională
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	15:28
        	
495
                	
        
        	Donații record pentru școlile din țară: peste 966 mii lei colectați prin platforma MPay
    	
    	
    
    	
        	02.11.2025
        	19:00
        	
1023
                	
        
        	Prognoza meteo pentru săptămâna 3-9 noiembrie 2025
    	
    	
    
    	
        	01.11.2025
        	20:48
        	
2052
                	
        
        	Schimbare bruscă de temperatură duminică, 02.11.2025
    	
    	
    
    	
        	31.10.2025
        	20:21
        	
1191
                	
        
        	Vremea din 1 noiembrie 2025: Rece și senin în Republica Moldova
    	
    	
    
    	
        	30.10.2025
        	21:03
        	
1148
                	
        
        	Republica Moldova: O seară mai rece, 31.10.2025
    	
    	
    
    	
        	30.10.2025
        	15:59
        	
1075
                	
        
        	Progresele Moldovei în educație și tineret apreciate la ședința de asociere cu UE
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	23:33
        	
460
                	
        
        	Incident bizar pe râul Narva: navă rusească sub pavilion Wagner, ironizată de Estonia pe platforma X
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	22:19
        	
483
                	
        
        	Miracolul fertilizării asistate: Prima sarcină obținută prin inteligență artificială la bărbați cu infertilitate severă
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	21:33
        	
381
                	
        
        	Guvernatorul BNM, la București: Integrarea europeană, un pas decisiv pentru viitorul Republicii Moldova
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	21:33
        	
438
                	
        
        	Rusia își amplifică puterea navală prin lansarea submarinului nuclear "Habarovsk" în Severodvinsk
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	21:25
        	
459
                	
        
        	Igor Grosu recunoaște provocările vetting-ului: Reforma justiției se extinde până în 2026
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	21:18
        	
460
                	
        
        	Consilierul prezidențial Lazurca își exprimă îngrijorarea pentru muncitorii români de la Torre dei Conti din Roma
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	20:31
        	
446
                	
        
        	Ne așteaptă Ziua de Mâine cu Nori și Posibile Ploi – 04.11.2025
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	20:23
        	
695
                	
        
        	Putin și regimul său, care săptămânal dă ,,lecții de democrație" R. Moldova, intenționează să rămână la putere până aproape de 100 de ani și să-i pregătească ,,tronul" fiului său 
    	
    	
457
                	
        
        	BERD își reafirmă angajamentul pentru susținerea fermierilor moldoveni și modernizarea agriculturii
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	18:28
        	
589
                	
        
        	Maia Sandu discută la Bruxelles despre viitorul european al Moldovei, dar întâmpină obstacole din partea Ungariei în calea aderării la UE
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	17:53
        	
553
                	
        
        	Regiunea Donețk sub presiunea avansului rusesc: Pokrovsk, punct strategic în pericol
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	17:50
        	
490
                	
        
        	Directorii școlari din Moldova, în căutarea inspirației: Vizită în România pentru modele de leadership și transformare educațională
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	17:05
        	
507
                	
        
        	Muncitor român prins sub ruinele Torre dei Conti în Roma: Două prăbușiri severe afectează turnul medieval aflat în renovare
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	16:51
        	
516
                	
        
        	Forumul „AgroCunoștințe” deschide porțile pentru a reconecta fermierii cu inovația și cercetarea agricolă în Moldova
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	15:59
        	
509
                	
        
        	Ministerul Energiei caută reprezentant al societății civile pentru Comisia de licitații în energie verde
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	15:40
        	
593
                	
        
        	Moldova se apropie de integrarea în spațiul european de roaming: ce presupune etapa finală înainte de 2026
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	15:28
        	
495
                	
        
        	Donații record pentru școlile din țară: peste 966 mii lei colectați prin platforma MPay
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	14:50
        	
634
                	
        
        	Trupele ruse avansează în Pokrovsk și atacă obiective strategice ucrainene
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	14:30
        	
582
                	
        
        	Ministerul Energiei lansează ghidul pentru instalarea centralelor fotovoltaice în Moldova: un pas important spre energie sustenabilă
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	14:29
        	
509
                	
        
        	Maia Sandu în drum spre Bruxelles: întâlniri cheie pentru viitorul european al Republicii Moldova
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	13:51
        	
632
                	
        
        	Maia Sandu, voce importantă la Summitul Euronews despre viitorul extinderii UE și progresul Republicii Moldova
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	13:39
        	
670
                	
        
        	Rețineri de amploare într-un dosar de escrocherie prin investiții fictive: noi suspecți și probe confiscate
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	13:29
        	
542
                	
        
        	Mihai Popșoi și omologul elvețian analizează reglementarea conflictului transnistrean în cadrul unei întâlniri bilaterale la UNESCO
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	12:53
        	
552
                	
        
        	Virusurile: soluția inovatoare împotriva infecțiilor greu de tratat cu antibiotice?
    	
    	
    
    	
        	03.11.2025
        	12:52
        	
632
                	
        
        	Eugen Osmochescu, noul lider al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, promite reforme mari pentru o economie modernă și sustenabilă în Moldova
    	
    	
                
                
                    Incident bizar pe râul Narva: navă rusească sub pavilion Wagner, ironizată de Estonia pe platforma X
                
            
            
                
                
                    Miracolul fertilizării asistate: Prima sarcină obținută prin inteligență artificială la bărbați cu infertilitate severă
                
            
            
                
                
                    Guvernatorul BNM, la București: Integrarea europeană, un pas decisiv pentru viitorul Republicii Moldova
                
            
            
                
                
                    Rusia își amplifică puterea navală prin lansarea submarinului nuclear "Habarovsk" în Severodvinsk
                
            
            
                    
                    

Inapoi


