16:41:37 23.08.2025
Stiri

Iohannis și Steinmeier, mesaje PUTERNICE de sprijin pentru Ucraina și R. MOLDOVA

Actualitate 19.05.2023 17:30 Vizualizări1967
Iohannis și Steinmeier, mesaje PUTERNICE de sprijin pentru Ucraina și R. MOLDOVA

Președintele României, Klaus Iohannis, îl va primi miercuri, 24 mai 2023, la Palatul Cotroceni, pe președintele Republicii Federale Germania, Frank-Walter Steinmeier, care efectuează o vizită de stat în România, la invitația șefului statului român, și care cuprinde opriri la București, Sibiu și Timișoara, în perioada 24-26 mai 2023.

„Vizita de stat a președintelui Republicii Federale Germania reprezintă un moment important cu încărcătură simbolică al relației excelente româno-germane, cu caracter strategic, dintre cele două țări. Aceste relații se bazează pe o prietenie tradițională, pe o cooperare aprofundată în plan bilateral, european și multilateral, precum și pe relații istorice și interumane îndelungate, fiind susținute și de importanta comunitate românească din Germania și de minoritatea germană din România, care joacă un rol semnificativ de catalizatori ai relației bilaterale”, informează Administrația Prezidențială de la București.

Discuțiile celor doi șefi de stat se vor axa pe dezvoltarea și aprofundarea cooperării româno-germane în toate domeniile de actualitate, în plan politic, de securitate și economic, având în vedere că Germania este un aliat de încredere al României, care contribuie la asigurarea securității în regiune și, în același timp, cel mai important partener comercial al țării noastre și al doilea investitor în economia românească.

Președintele Iohannis și președintele Steinmeier vor transmite un mesaj de solidaritate și sprijin pentru Ucraina și poporul ucrainean în fața agresiunii brutale a Federației Ruse. De asemenea, în cadrul convorbirilor vor fi abordate și sprijinul și susținerea puternice ale celor două țări pentru R. Moldova.

Cei doi șefi de stat vor avea și un schimb de opinii privind evoluția situației de securitate și consolidarea în continuare a posturii de apărare înaintată pe Flancul Estic al NATO, în pregătirea Summitului de la Vilnius.

Vizita lui Steinmeier în România, a doua după vizita de lucru din mai 2022, are loc după ce cancelarul Olaf Scholz s-a aflat la București, la data de 3 aprilie, pentru consultări cu președintele Klaus Iohannis și pentru o reuniune trilaterală cu președinta R. Moldova Maia Sandu.

Autor:
Stiri relevante
23.08.2025 08:03 458 Horoscopul zilei 23.08.2025
Top stiri
23.08.2025 08:03 454 Horoscopul zilei 23.08.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte