Stiri

Instituțiile din Zona de Securitate, controlate de Chișinău, primele victime ale regimurilor de la Moscova și Tiraspol: ,,Tiraspoltransgaz” a tăiat deja gazele naturale pentru 12 instituții publice ​

Actualitate 28.12.2024 21:32 Vizualizări7803
Instituțiile din Zona de Securitate, controlate de Chișinău, primele victime ale regimurilor de la Moscova și Tiraspol: ,,Tiraspoltransgaz” a tăiat deja gazele naturale pentru 12 instituții publice  ​ Colaj: Zona de Securitate

Instituțiile din Zona de Securitate, controlate de autoritățile de la Chișinău, sunt primele victime ale regimurilor de la Moscova și Tiraspol.

Compania „Tiraspoltransgaz” a deconectat sâmbătă, 28 decembrie, la rețeaua de gaze naturale 12 instituții publice din localitățile amplasate în Zona de Securitate, controlate de autoritățile constituționale, anunță Biroul Poltici de Reintegrare.

Este vorba despre instituții amplasate în raionul Dubăsari și municipiul Tighina, inclusiv patru instituții de învățământ, o instituție medicală și două instituții culturale.

,,Agentul termic a fost sistat pentru mai multe sedii publice din municipiul Tighina, inclusiv pentru subdiviziunile teritoriale de poliție și de procuratură ale Republicii Moldova. Guvernul monitorizează situația din regiune", informează instituția condusă de vicepremierul Oleg Serebrian.

Precizăm că decizia ,,Tiraspoltransgaz" vine la câteva ore după ce ,,Gazprom" a notificat compania-fiică ,,Moldovagaz", în care controlează 51% din acțiuni, că nu va mai livra cei 5,7 milioane de metri cubi de gaze naturale pe zi regiunii transnistrene, de la 1 ianuarie 2025.

,,Rusia folosește energia ca armă politică, transformând oamenii din regiunea transnistreană, pe care o controlează prin armata staționată ilegal, în ostatici. Guvernul condamnă aceste tactici opresive și reiterează că nu va recunoaște vreo pretinsă datorie, care a fost invalidată de auditul internațional”, a declarat astăzi premierul Dorin Recean, adăugând că republica noastră ,,este pregătită să gestioneze orice situație apărută în urma deciziei Kremlinului".

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri