16:38:08 06.04.2026
Stiri

ÎNCĂLCĂRI // Premii GRASE pentru angajații Curții Constituționale: Milioane de lei pentru câteva zeci de persoane

Social 28.02.2019 11:20 Vizualizări3967
ÎNCĂLCĂRI // Premii GRASE pentru angajații Curții Constituționale: Milioane de lei pentru câteva zeci de persoane

Deși Curtea Constituțională avea, pe hârtie, 61 de unități de personal, la finele anului 2017 la această instituție activau numai 44 de persoane.

Cu toate acestea, 2,3 milioane de lei au fost cheltuite în acest an pentru a acorda premii grase angajaților Curții Constituționale, ceea ce a reprezentat 30% din fondul de salarizare pentru anul 2017.

Un simplu calcul arată că angajații Curții au încasat, în acel an, în medie câte peste 52,2 mii de lei în calitate de premii.

Constatarea se conține într-un raport al Curții de Conturi care a efectuat un audit al rapoartelor financiare ale Curții Constituționale pentru anul 2017, când la conducerea acesteia s-a aflat, până în luna mai, Alexandru Tănase, iar ulterior, până la finele anului, Tudor Panțâru.

Raportul, pus în discuție astăzi, la prima ședință condusă de noul președinte al Curții de Conturi, Marian Lupu, atestă și faptul că, deși clădirea Înaltei Curți a fost reconstruită încă în 2014 prin ridicarea a încă două etaje și a unei anexe, care au costat 8,6 milioane de lei, aceste mijloace nu au fost incluse în valoarea imobilului, diminuată acum cu nouă milioane de lei.

Totodată, în aceeași perioadă, au fost casate nejustificat 61 de mijloace fixe în valoare de peste 403 mii lei, unele dintre care - înainte de termen, iar plafonul alocațiilor bugetare a fost depășit cu 300 de mii de lei.

Contabila-șefă a Curții Constituționale, Valentina Nicolaev, prezentă la ședință, a recunoscut aceste încălcări, menționând că dânsa a preluat funcția în anul trecut și a făcut demersurile necesare pentru a include cele nouă milioane de lei în valoarea sediului instituției.

Iar șeful adjunct al Secretariatului Curții Constituționale, Teodor Papuc, a făcut și alte dezvăluiri - în aceeași perioadă au fost angajați doi judecători-asistenți „plătiți foarte bine”, numai că numirea acestora s-a făcut „cu încălcarea legislației”. O altă „numire dubioasă”, în opinia lui Papuc, este și cea a secretarului-șef al Curții.

O altă problemă este și cea privind acordarea concediilor anuale. La Curtea Constituțională sunt persoane care nu și-au luat concediu și timp de cinci ani, iar la un moment dat instituția a cheltuit 300 de mii de lei pentru plata indemnizațiilor de concediu numai pentru trei persoane, ceea ce reprezintă jumătate din fondul salarial lunar al instituției. O repetare a acestei situații ar putea pune în dificultate plata salariilor angajaților Înaltei Curți.

Marian Lupu a declarat la aceeași ședință că organele de drept ar avea anumite dubii legate de darea în exploatare a clădirii renovate a Curții Constituționale.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
06.04.2026 08:29 492 Horoscopul zilei 06.04.2026
05.04.2026 07:55 1045 Horoscopul zilei 05.04.2026
04.04.2026 08:15 1236 Horoscopul zilei 04.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.28 1 USD 17.61 1 RON 3.98 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte