10:13:30 05.08.2025
Stiri

Încă un avion ucrainean a fost DOBORÂT de insurgenţi

Știri 21.08.2014 09:17 Vizualizări2717
Încă un avion ucrainean a fost DOBORÂT de insurgenţi mediafax.ro

Un avion de vânătoare de tip Suhoi 25, aparţinând Forţelor aeriene ucrainene, a fost doborât de insurgenţi proruşi în apropierea oraşului ucrainean Luhansk, anunţă un purtător de cuvânt al armatei ucrainene.

„Nu se cunoaşte situaţia pilotului", a declarat Andrei Lisenko, scrie mediafax.ro.

Incidentul a avut loc în apropierea oraşului Luhansk, un bastion al separatiştilor proruşi, la aproximativ 40 de kilometri de frontiera dintre Rusia şi Ucraina.

Duminică, un alt avion militar ucrainean, un MiG-29, a fost doborât de către rebeli tot în regiunea Luhansk.

Insurgenţii proruşi au doborât, în timpul conflictului din Ucraina, numeroase avioane aparţinând Forţelor aeriene ucrainene.

Un avion Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines s-a prăbuşit pe 17 iulie în regiunea Doneţk, existând suspiciuni că a fost doborât de separatiştii proruşi. Cursa MH17 zbura de la Amsterdam spre Kuala Lumpur şi avea la bord 298 de pasageri şi membri ai echipajului. Toate persoanele aflate la bord au murit.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri
05.08.2025 08:26 262 Horoscopul zilei 05.08.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte