Stiri

Fontana di Trevi din Roma, redeschisă publicului după lucrări de restaurare înaintea jubileului din 2025

Actualitate 23.12.2024 10:59 Vizualizări6847
Fontana di Trevi din Roma, redeschisă publicului după lucrări de restaurare înaintea jubileului din 2025 El Correro

Fontana di Trevi a fost redeschisă duminică după lucrări de curăţenie şi restaurare care au durat peste două luni şi care fac parte din pregătirile pentru"Anul Sfânt", Jubileul Bisericii Catolice, marcat în 2025, informează Reuters.

Lucrările, pentru care municipalitatea Romei a alocat un buget de 327.000 de euro, au inclus îndepărtarea prafului, poluării, oxidului de fier şi depunerilor de calcar de pe monumentul din secolul al XVIII-lea, una dintre cele mai cunoscute atracţii turistice din Roma.

Pe perioada lucrărilor, fântâna a fost secată, dar vizitatorii au putut admira monumentul de pe o pasarelă temporară.

Pentru a preveni mulţimile de oameni care de obicei iau cu asalt mica piaţă din jurul fântânii, primarul Romei, Roberto Gualtieri, a spus că vizitatorii vor trebui să aştepte la o coadă, iar accesul lângă fântână va fi permis simultan unui număr de 400 de persoane.


Foto: (c) FABIO FRUSTACI / EPA


Turiştii nu trebuie să se grăbească pentru a parcurge distanţa de la un capăt la celălalt al fântânii, dar nu vor avea voie să se aşeze pe marginile monumentului. În viitor, municipalitatea din Roma ar putea introduce un bilet pentru vizitarea monumentului, a adăugat Gualtieri, citat de Agerpres.

Vaticanul estimează că până la 32 de milioane de turişti vor veni în capitala italiană cu prilejul Jubileului, ceea ce va reprezenta o presiune suplimentară asupra infrastructurii învechite a Romei şi va crea dificultăţi din perspectiva gestionării fluxului de vizitatori.

Construită în 1762, fântâna este o creaţie din Barocul târziu şi îl înfăţişează pe zeul Oceanus într-o trăsură sub forma unei scoici condusă de tritoni, o ilustrare a temei îmblânzirii apelor.

Potrivit tradiţiei, vizitatorii aruncă o monedă în fântână pentru a fi siguri că vor reveni la Roma. Pe perioada lucrărilor de renovare, vizitatorii au aruncat monede într-o piscină temporară.

Monumentul este de asemenea celebru graţie unei scene din „La Dolce Vita'', în regia lui Federico Fellini, în care Anita Ekberg intră în fântână şi îl îndeamnă şi pe partenerul ei, Marcello Mastroianni, să i se alăture.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 14.08.2026 14.08.2026 13:18 479 Horoscopul zilei 14.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri