08:52:13 18.06.2025
Stiri

Eutanasia umană, legalizată în Quebec

Știri 12.06.2014 18:20 Vizualizări779
Eutanasia umană, legalizată în Quebec

Quebecul este prima provincie din Canada care a legalizat eutanasierea oamenilor. Legea le permite pacienţilor cu boli în stadii terminale să ceară doctorilor administrarea unei injecții letale, în cazul în care au dureri insuportabile, transmite digi24.ro.

În același timp, legea le dă dreptul medicilor să refuze administrarea unei astfel de injecții, dacă nu sunt convinşi că este cel mai bun lucru într-un anumit caz. Pacienţii care pot cere injecţia letală trebuie, printre altele, să aibă cel puţin 18 ani, să sufere de o boală incurabilă aflată în ultimul stadiu, să fie în deplinătatea facultăților mintale şi să aibă asigurare medicală.

Eutanasierea este legală în Olanda, Belgia, Luxemburg, Elveţia, Germania, Albania, Columbia, Japonia şi în cinci state din Statele Unite.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte