02:50:00 12.05.2025
Stiri

Dodon se vede deja PREȘEDINTELE R. Moldova. L-a amenințat pe Băsescu că va stabili un RECORD

Politică 09.06.2016 16:26 Vizualizări2162
Dodon se vede deja PREȘEDINTELE R. Moldova. L-a amenințat pe Băsescu că va stabili un RECORD

Președintele Nicolae Timofti a semnat decretul privind acordarea cetățeniei R. Moldova fostului său omolog român, Traian Băsescu, și soției sale Maria, iar acest lucru pare să-l irite pe socialistul Igor Dodon, care deja se vede în fotoliul de șef de stat. Dodon l-a amenințat pe Băsescu că cetățenia îi va fi retrasă după alegerile prezidențiale.

„Traian Băsescu va intra în istoria modernă ca persoană care deține cetățenia R. Moldova pentru cea mai scurtă perioadă. În toamnă, decretul va fi anulat. Se va întâmpla după alegerile prezidențiale”, a menționat Dodon.

Potrivit lui, organele competente ar fi dat aviz negativ la demersurile făcute de Traian Băsescu, dar cu toate acestea Nicolae Timofti a semnat decretul: „Am informații, pe care le voi prezenta ulterior, că toate avizele instituțiilor care trebuiau să se expună vizavi de această solicitare a lui Băsescu au fost negative. Dar nu ajunge el până la Revelion cu cetățenia R. Moldova. El crede că se va ascunde în R. Moldova de dosarele penale pe care le are în România”.

În același timp, Dodon recunoaște că unii deputații socialiști nu au renunțat, deocamdată, la cetățenia română, bulgară sau cea a Federației Ruse. „Este foarte dificil să renunți la cetățenia română. Cert este că s-au făcut demersurile necesare pentru ca ei să renunțe la cetățenie. Noi suntem pentru faptul ca funcționarii de stat să dețină doar cetățenia R. Moldova”, a conchis socialistul, despre care s-a scris că a deținut și el cetățenia României.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte