Stiri

DEZINFORMARE // Dacă vom intra în UE, Rusia ne va ataca? „Cel mai bun mod de a ne proteja este să aderăm cât mai repede la UE și să fim alături de această mare familie pașnică, prosperă, care se îngrijește de bunăstarea cetățenilor”

Actualitate 20.03.2024 12:22 Vizualizări1406
DEZINFORMARE // Dacă vom intra în UE, Rusia ne va ataca? „Cel mai bun mod de a ne proteja este să aderăm cât mai repede la UE și să fim alături de această mare familie pașnică, prosperă, care se îngrijește de bunăstarea cetățenilor”

Cel mai bun mod ca R. Moldova să se protejeze împotriva unui eventual atac militar al Federației Ruse este să adere „cât mai repede” la Uniunea Europeană, unde nu a existat niciodată vreun război, afirmă purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.

Purtătorul de cuvânt al Executivului a ținut să combată astăzi, după ședința Cabinetului de miniștri, unul dintre mesajele promovate pe rețelele de socializare cu scopul de a speria cetățenii R. Moldova și a zădărnici parcursul european al statului nostru - „Dacă vom intra în UE, Rusia ne va ataca”.

„Adevărul este simplu: nicio țară membră a UE nu a avut vreodată război pe teritoriul ei și nu a fost atacată de altă țară, pentru că UE este un proiect al păcii, care a reușit să consolideze pacea și liniștea pe acest teritoriu al prosperității, vorbim aici în primul rând e prosperitatea economică. R. Moldova este un stat mic și pașnic, care nu va ataca pe nimeni, nu sunt asemenea intenții. Cel mai bun mod de a ne proteja este să aderăm cât mai repede la UE și să fim alături de această mare familie mare, pașnică, prosperă și care se îngrijește de bunăstarea cetățenilor”, a declarat Daniel Vodă.

Potrivit reprezentantului Guvernului, R. Moldova își dorește să aibă relații bune cu toate statele lumii, însă și celelalte state trebuie să respecte R. Moldova și alegerile făcute de cetățenii ei.

„Noi nu avem probleme cu Rusia, dar avem o problemă gravă cu tancurile rusești, cu amenințările de ordin militar care vin din partea Kremlinului”, a punctat purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Chișinău.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 28.08.2026 28.08.2026 12:59 510 Horoscopul zilei 28.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 28.08.2026 28.08.2026 12:59 491 Horoscopul zilei 28.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri