Stiri

De necrezut: Elvis revine pe scenă în 2024, la Londra, graţie inteligenţei artificiale

Actualitate 05.01.2024 11:14 Vizualizări2247
De necrezut: Elvis revine pe scenă în 2024, la Londra, graţie inteligenţei artificiale Facebook

Legenda rock'n'roll Elvis Presley va reveni pe scenă la sfârşitul anului 2024, la Londra, sub forma unei holograme, într-un spectacol imersiv creat cu ajutorul inteligenţei artificiale, au anunţat joi creatorii săi, informează AFP, preluată de Agerpres.

În ,,Elvis Evolution", ,,Regele" va interpreta pe scenă cele mai mari hituri ale sale, precum ,,Suspicious Minds", ,,Jailhouse Rock" şi ,,Hound Dog", sub forma unui avatar creat cu ajutorul a mii de înregistrări din concerte şi fotografii realizate în privat de către apropiaţii cântăreţului din Memphis.

Graţie inteligenţei artificiale, imaginile au făcut posibilă crearea unei ,,versiuni incredibil de autentice a lui Elvis", a declarat Andrew McGuinness, directorul executiv al Layered Reality, compania britanică aflată în spatele acestui proiect.

Compania a încheiat un ,,acord de mai multe milioane de lire sterline" cu Authentic Brands Group, care deţine drepturile de autor aferente catalogului muzical al cântăreţului, pentru a avea acces la arhivele sale şi a organiza spectacole în întreaga lume.

Primele spectacole vor avea loc în noiembrie 2024 în capitala britanică, înainte de alte concerte prevăzute pentru moment în Las Vegas, Berlin şi Tokyo.

Înainte de Elvis, compania Pophouse Entertainment a propus deja la Londra un concert al grupului de disco suedez ABBA, în care cvartetul este reprezentat de avataruri digitale.

Ca urmare a succesului înregistrat, spectacolul a fost prelungit, iar compania suedeză a anunţat lansarea unui nou show cu avataruri ale unor muzicieni din trupa americană de glam-metal Kiss.

Moştenirea lui Elvis, aflat la apogeul faimei între anii 1950 şi 1970, este încă vie. La zeci de ani de la moartea sa, faimosul cântăreţ, care ar fi împlinit anul acesta 89 de ani, a fost subiectul unui film biografic recent, ,,Elvis", în regia lui Baz Luhrmann (2022).

Un film al Sofiei Coppola, bazat pe cartea ,,Priscilla" a soţiei lui Elvis, Priscilla Presley, rămasă până acum în umbra celebrului ei soţ, rulează în prezent în sălile de cinematograf din unele ţări.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 02.07.2026 02.07.2026 13:34 574 Horoscopul zilei 02.07.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 02.07.2026 02.07.2026 13:34 569 Horoscopul zilei 02.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.65 1 RON 3.84 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri