Cetățeni din R. Moldova reținuți și condamnați în Marea Britanie pentru escrocherii economice


Doi moldoveni în vârstă de 26 și 30 de ani, originari din orașul Ialoveni, au fost reținuți de către forțele de ordine din Marea Britanie și sunt acuzați de escrocherii economice.
Indivizii, aflându-se pe teritoriul Marii Britaniei și utilizând dispozitive specifice de copiere a cardurilor bancare, intenționau să sustragă bani din bancomate.
După reținerea suspecților, polițiștii au efectuat percheziții la domiciliile acestora din orașul Purfleet și Essex, Marea Britanie, unde au descoperit utilaj specific pentru copierea cardurilor bancare, calculatoare și celulare. De asemenea, au fost depistate și ridicate peste opt mii de carduri bancare, unde erau aproximativ 3 400 000 de lire sterline, ce urmau a fi utilizate de infractori pentru sustragerea banilor din bancomate.
Unul dintre cei doi moldoveni a fost condamnat la cinci ani și jumătate de închisoare, iar altul – la șapte ani de închisoare.
Cei doi și-au recunoscut vina.







































