Bustul primarului de origine germană a fost dezvelit la Chișinău
2759
chisinau.md Un bust al fostului primar al Chişinăului de origine germană în perioada anilor 1877-1903, Carol Schmidt, a fost dezvelit în capitală. Acesta a fost montat în scuarul Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”.
La eveniment au fost prezenți primarul general al municipiului, Dorin Chirtoacă, deputați, membri ai Guvernului, dar și reprezentanți ai corpului diplomatic acreditat în R. Moldova, între care vicepreşedintele Bundestagului Germaniei, Ulla Schmidt.
„Chișinăul a devenit una dintre cele mai frumoase capitale guberniale din acele timpuri. Imaginea de astăzi a capitalei i-o datorăm lui Karl Schmidt care, împreună cu Alexandru Bernardazzi, au schimbat radical fața și identitatea orașului”, a spus primarul capitalei, Dorin Chirtoacă, care a subliniat că bustul este un omagiu frumos adus unui primar deosebit în istoria capitalei noastre.
Carol Schmidt a fost primarul Chişinăului timp de 26 de ani. În timpul conducerii lui, în Chişinău au fost pavate principalele străzi, a apărut primul apeduct şi reţea de canalizare, au fost trase primele linii de tramvai, s-a introdus iluminatul stradal, precum şi s-au construit numeroase edificii.
27.08.2015
12:30
19.01.2015
14:44
12.07.2014
09:34
24.03.2025
12:32
05.09.2020
17:44
18.08.2020
11:57
27.07.2020
17:00
10.07.2020
13:51
10.07.2020
08:30
01.07.2020
12:13
24.06.2020
11:46
23.06.2020
17:30
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
„Moldovagaz” acuză compania „Nordgaz Furnizare”, care a promis găgăuzilor gaz la prețul de 10 lei, de „manipulare a pieței de gaze naturale”
FOTO // Cel mai COSTISITOR proiect de infrastructură rutieră din raionul Orhei a fost finalizat: Leagă satele Tabăra și Vatici
Fonduri facultative de pensii, în R. Moldova
Banca Națională a Moldovei a încheiat un memorandum de înțelegere cu banca centrală a Ungariei
















