BNM, eforturi pentru a pregăti sectoarele bancar și nebancar ale Republicii Moldova de etapa obținerii statului de stat-membru al UE
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![BNM, eforturi pentru a pregăti sectoarele bancar și nebancar ale Republicii Moldova de etapa obținerii statului de stat-membru al UE](/getimages/620x2000x2/large/34b99ed7a562f9b1aa6ec0fdb18f15aa.jpg)
Banca Națională a Moldovei (BNM) întreprinde acțiuni pentru a îndeplini criteriile de aderare și a pregăti sectoarele bancar și nebancar ale Republicii Moldova de etapa obținerii statului de stat-membru al Uniunii Europene.
Asigurările au fost date astăzi de către guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei, Octavian Armașu, în cadrul unei întrevederi cu reprezentanții Direcției Generale Afaceri Economice și Financiare a Comisiei Europene (DG ECFIN) și ai Delegației Uniunii Europene (UE) în Republica Moldova.
BNM transmite că discuțiile s-au axat pe evoluția situației macroeconomice a Republicii Moldova, politica monetară și prognozele aferente acesteia pentru următorii ani, progresul reformelor în sectorul financiar, dar și preluarea, de către BNM a unor atribuții din sectorul nebancar.
În cadrul întrevederii, a fost apreciată asistența constantă și valoroasă oferită de partenerii europeni în fortificarea capacităților băncii centrale și a întregului sistem financiar-bancar al Republicii Moldova, în special în contextul deciziei Comisiei Europene de a recomanda deschiderea negocierilor cu Republica Moldova de aderare la UE.
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/23558697a11eaf00e5d0f45c8b4c1108.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)