15:56:30 19.05.2025
Stiri

Ambasadorul SUA la Chișinău: R. Moldova trebuie să depășească perioada actuală de încercări și turbulențe

Politică 13.10.2015 14:40 Vizualizări1172
Ambasadorul SUA la Chișinău: R. Moldova trebuie să depășească perioada actuală de încercări și turbulențe

Pentru a deveni un stat mai puternic, Republica Moldova trebuie să depășească perioada actuală de încercări și turbulențe, într-un mod în care cetățenii să simtă că sunt parte integrantă a proceselor democratice.

Declarația îi aparține Ambasadorului SUA în R. Moldova, James D. Pettit, și a fost făcută astăzi în cadrul unei prelegeri ținute în fața studenților Universității Libere Internaționale din Chișinău.

Potrivit Excelenței Sale, nimeni din exterior nu va face schimbările și reformele de care Republica Moldova are nevoie pentru a asigura un viitor mai bun cetățenilor săi, iar situația actuală a țării provoacă dezamăgiri.

„Actuala Coaliție proeuropeană, într-o formă sau alta, se află la guvernare de 6 ani. Cred că oamenii au anticipat mai mult progres și reforme. Semnarea Acordului de Asociere a deschis calea și posibilitatea ca Moldova să devină o țară europeană normală. Nu am văzut prea mult progres. Economia Republicii Moldova nu s-a îmbunătățit prea mult de la destrămarea URSS-ului. Ceea ce afectează cel mai mult Republica Moldova este eșecul guvernării de a lupta cu corupția. Iar scandalul din sistemul bancar este doar un exemplu de corupție. Cum se poate întâmpla ca un miliard de dolari să dispară din sistemul bancar, fără ca cineva să observe?”, a declarat James Pettit, citat de radiochisinau.md.

În ceea ce privește conflictul transnistrean, ambasadorul american James Pettit consideră că nu există prea multă dorință ca acesta să fie rezolvat.

„Este nevoie de o rezoluție între cele două părți. Situația actuală este foarte instabilă și nu funcționează. Rezoluția trebuie să asigure un fel de autonomie regiunii, într-un mod în care să ofere celor din Transnistria încredere în forțele centrale de la Chișinău, care la rândul lor ar trebui să ofere politici inclusive. Sunt de acord că în prezent nu se observă un interes prea mare pe ambele maluri ale Nistrului în rezolvarea acestei probleme”, a constatat James Pettit.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte