20:11:45 06.04.2026
Stiri

„AFACERE” pe seama deținuților cu câștiguri de MII de euro: Printre reținuți, și un angajat al unui penitenciar din R. Moldova

Social 30.01.2019 13:00 Vizualizări1820
„AFACERE” pe seama deținuților cu câștiguri de MII de euro: Printre reținuți, și un angajat al unui penitenciar din R. Moldova

Estorcau mii de euro de la deținuți și le promiteau eliberare înainte de termen din pușcărie.

Gruparea care a pus această schemă pe roate și din care făcea parte inclusiv un angajat al unui penitenciar din R. Moldova a fost dezmembrată, după ce oamenii legii au reținut astăzi cinci persoane.

Centrul Național Anticorupție (CNA) anunță că gruparea era dirijată de un fost deţinut care, având autoritate în mediul condamnaţilor, le-ar fi promis altor deţinuţi că are influenţă asupra unor persoane publice din cadrul instanţelor de judecată pe care le poate determina să adopte decizii favorabile în privinţa pușcăriașilor, în special cu privire la eliberarea acestora înainte de termen.

Într-un caz, bănuitul ar fi cerut şi primit 4 600 de euro de la un deţinut pentru a influenţa decizia judecătorului cu privire la eliberarea acestuia înainte de termen din penitenciar. O parte din bani a ajuns la destinatar prin virament bancar, iar alta - prin intermediul unei persoane de încredere.

Oamenii legii au documentat în acest caz întâlnirea dintre un şef de sector din cadrul unui penitenciar cu principalul suspect pe teritoriul unei benzinării. În timpul discuţiei, angajatul închisorii i-ar fi promis bănuitului că poate convinge membrii Comisiei penitenciarului să includă în lista deţinuţilor pasibili de eliberare înainte de termen mai mulţi condamnaţi, inclusiv pe cei care urmau să fie „favorizaţi".

Într-un alt caz, acelaşi organizator ar fi pretins în jur de 2 000 de euro de la sora unui condamnat - sumă pe care a primit-o în urma unei întâlniri, care a avut loc în toamna anului 2018 pe teritoriul gării auto din Orhei. Această sumă ar fi fost destinată diferitor persoane publice care urmau să ia decizii în interesul deţinutului.

Astăzi, ofiţerii CNA, împreună cu procurorii anticorupţie, au desfăşurat percheziţii la domiciliile mai multor suspecţi, în automobilele lor, dar şi în sediul unui penitenciar și anunță că au reținut cinci - şeful de sector al unui penitenciar din ţară, doi foşti deţinuţi, ruda unui condamnat şi un om de afaceri.

Acestea sunt cercetate penal pentru corupere pasivă, activă şi trafic de influenţă.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
06.04.2026 08:29 552 Horoscopul zilei 06.04.2026
05.04.2026 07:55 1076 Horoscopul zilei 05.04.2026
04.04.2026 08:15 1259 Horoscopul zilei 04.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.28 1 USD 17.61 1 RON 3.98 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte