16:59:03 18.05.2026
Stiri

35 de miliarde de dolari pe an costă AFACERILE cu traficul ilegal de persoane

Știri 18.12.2013 16:31 Vizualizări568
35 de miliarde de dolari pe an costă AFACERILE cu traficul ilegal de persoane

William Lacy Swing, directorul general al Organizației Internaționale pentru Migrație (OIM), a remarcat, cu ocazia Zilei Internaționale pentru Migrație marcată astăzi, că anul 2013 a fost cel mai costisitor an înregistrat în ceea ce privește viețile pierdute ale migranților care încercau să traverseze frontiera în mod clandestin.

„Nu vom ști niciodată numărul total adevărat, deoarece mulți dintre migranți au decedat anonim în deșerturi, oceane sau în alte accidente. Totuși, cifrele arată că cel puțin 2 360 de migranți au decedat în acest an urmărindu-și visul la o viață nouă. Acești oameni sunt disperați și nici chiar cea mai reală frică de moarte nu îi împiedică să facă această călătorie”, a menționat ambasadorul Swing.

De aceea, OIM avertizează că, în cazul în care comunitatea internațională nu va lua măsuri decisive în vederea abordării cauzelor migrației ilegale, mai multe vieți vor fi pierdute sau ajunse pe mâna contrabandiștilor și traficanților.

Porțiunea hotarului dintre Mexic și SUA și traseul prin deșert din Africa de Vest spre Libia sunt cele mai periculoase trasee terestre pe care migranții pier în accidente de tren, fiind asasinați sau murind de sete în căutarea unei vieți mai bune.

Insula Mediteraneană Lampedusa, Caraibele și mările Tailandei și Indoneziei au cunoscut tragedii când vasele supraaglomerate nepotrivite pentru transportul maritim mergeau la fund cauzând de fiecare dată moartea a zeci de migranți.

„E timpul să acționăm și să salvăm viețile migranților care altfel ar muri luând măsuri desperate pentru a traversa hotarele care sunt din ce în ce mai restricționate. Noi pledăm pentru măsuri care să permită angajatorilor din țările care au o insuficiență de forță de muncă să poată avea acces la potențialii migranți care să muncească și trebuie să asigurăm ca aceste persoane să nu fie exploatate sau supuse violenței bazate pe gen”, a continuat dl Swing.

OIM a observat o legătură directă dintre controlul mai riguros al hotarelor și sporirea traficului ilegal de persoane, care acum constituie o afacere de 35 de miliarde de dolari pe an.

Conflictele și calamitățile naturale sporesc numărul persoanelor care migrează. Aproximativ 5 000 de oameni pe zi au părăsit Filipinele Centrale în urma taifunului Hainan care a avut loc luna trecută. Încă 100 000 de persoane au fugit de luptele din Republica Africană Centrală în prima jumătate a lunii decembrie.

Autor: Polina Cupcea
Stiri relevante
18.05.2026 08:24 494 Horoscopul zilei 18.05.2026
Top stiri
18.05.2026 08:24 477 Horoscopul zilei 18.05.2026
17.05.2026 08:28 862 Horoscopul zilei 17.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.30 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte