Stiri

Sute de mii de moldoveni suferă de boli ale ochiului

Știri 14.11.2013 13:03 Vizualizări1436
Sute de mii de moldoveni suferă de boli ale ochiului basilica.ro

Peste 270 680 de moldoveni suferă de boli ale ochiului și anexelor, arată datele Biroului Național de Statistică. Dintre aceștia, aproximativ 20 000 sunt copii. Societatea Orbilor din Moldova (SOM) menționeză că în asociația lor au fost înregistrate circa 9 000 de persoane cu grad de invaliditate I, II, III și se plânge pe faptul că problemele cu care se confruntă nevăzătorii așa și nu au fost soluționate de către autorități.

„Copiii cu dizabilităţi de vedere nu au acces la manuale. Nu există literatură în format accesibil și computere cu programe speciale. Cât despre maturi, aceștia așa și nu se pot angaja și sunt discriminați de către angajatori. Șirul este completat de lipsa bastoanelor albe”, declară vicepreședinta SOM, Larisa Celan.

În R. Moldova există patru instituţii pentru copii cu dizabilităţi vizuale: grădiniţa numărul 135 din capitală, şcoala internat din oraşul Bălţi, un liceu tehnologic din Chişinău şi o şcoală republicană de meserii. „Nu sunt de ajuns aceste instituții pentru a face faţă nevoilor copiilor nevăzători, dar sperăm că, prin includerea copiilor cu dizabilități în școlile normale, se va ameliora situația", susţine Celan.

Nevăzătorii primesc o pensie de aproximativ 800 de lei pe lună. Potrovit studiilor, o persoană nevăzătoare poate deveni conducător, consultant, psiholog, jurist, meşter popular, operator telefonic, interpret.

La fiecare cinci secunde, o persoană din întreaga lume îşi pierde vederea. La fiecare minut, orbeşte un copil. Aproximativ 45 de milioane de oameni sunt complet orbi, iar la ora actuală în lume trăiesc 400 de milioane de oameni cu deficienţe de vedere, arată statisticile Organizației Mondiale a Sănătății.

Ieri a fost marcată Ziua internaţională a educaţiei copiilor nevăzători. Acestă sărbătoare este marcată din 1946, în ziua de naştere a pedagogului francez Valentin Hauy (1745-1822), cel care a întemeiat prima şcoală pentru nevăzători din lume, la Paris, în 1784.

Autor: Polina Cupcea
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 13.08.2026 13.08.2026 13:21 351 Horoscopul zilei 13.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Valeriu Saharneanu // Rezidenții transnistreni: ostatici ori vârf de lance ai Kremlinului?
30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.00 1 USD 17.34 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri