VOTAT// 20 octombrie 2024: Alegeri prezidențiale concomitent cu referendumul pentru integrare europeană în R. Moldova
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![VOTAT// 20 octombrie 2024: Alegeri prezidențiale concomitent cu referendumul pentru integrare europeană în R. Moldova](/getimages/300x1000x2/large/852311caae38cba0d7f8b1006ef9ec2f.jpg)
Alegerile pentru funcția de președinte al Republicii Moldova vor fi organizate pe 20 octombrie 2024.
Decizia a fost votată joi, 16 mai, de către Parlament.
Potrivit legislației electorale, data alegerilor prezidențiale se stabilește prin hotărâre de Parlament, cu cel puțin 60 de zile înainte de ziua alegerilor. De asemenea, scrutinul prezidențial se organizează cu cel mult 90 de zile înainte de data expirării mandatului președintelui în funcție, dar nu mai târziu de termenul stabilit de Constituție.
Menționăm că, tot pe data de 20 octombrie, în Republica Moldova va fi desfășurat referendumul republican constituțional, în cadrul căruia cetățenii vor trebui să răspundă la întrebarea: „Susțineți modificarea Constituției în vederea aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană?”.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)