18:49:21 20.03.2026
Stiri

Calul Wolfram // Voronin l-a pus în ÎNCURCĂTURĂ pe prietenul său din Găgăuzia

Social 19.09.2014 14:58 Vizualizări2377
Calul Wolfram // Voronin l-a pus în ÎNCURCĂTURĂ pe prietenul său din Găgăuzia gagauzinfo.md

Directorul fermei de cai de rasă din Ceadâr-Lunga „AT-Prolin”, Constantin Cheleș, prieten de ani buni cu fostul președinte Vladimir Voronin, s-a pomenit într-o încurcătură atunci când la fermă au venit să efectueze un control reprezentanții Poliției Economice din regiune.

Oamenii legii au ridicat actele contabile ale instituției, au numărat toți caii crescuți la fermă și au verificat cantitățile de furaje pregătite pentru animale. În urma verificărilor au fost identificate mai multe nereguli. Polițiștii au stabilit că la fermă era ținut „ilegal” un cal care aparține lui Vladimir Voronin.

„Au găsit nereguli, pentru că ele nu sunt doar acolo unde nu se lucrează. Au găsit că la fermă avem un cal în plus – Wolfram, calul prezidențial. Dar peste o săptămână l-au luat. Documentele ce țin de vânzarea cailor au fost prezentate, chiar și copiile actelor de identitate ale cumpărătorilor și toți banii au fost transferați în cont. La doi lucrători le-au fost scrise mai multe zile de lucru, iar contabilul nu a fost la timp eliberat din funcție, după ce a plecat la muncă în străinătate. Nu avea cine să lucreze și eu am cerut ajutorul altor persoane, iar pe urmă le-am plătit”, a enumerat Constantin Cheleș neregulile care ar fi fost identificate de Poliția Economică la ferma pe care o conduce, citat de gagauzinfo.md.

Cheleș susține că toate controalele sunt făcute la comanda șefului Direcției Agricultură din regiune Ilia Topciu care ar vrea să-l demită. „Eu încurc cuiva pentru faptul că am părerea mea și nu intenționez să mi-o schimb. Am obosit și moral și fizic și vă spun cu certitudine că sunt gata să transmit ferma unei alte persoane. Ei pot să distrugă ferma, dar nu mă pot schimba pe mine”, a conchis Cheleș.

Amintim că Vladimir Voronin a primit cadou un cal de rasă în anul 2002 din partea fermei „AT-Prolin” din Ceadâr-Lunga pentru că ar fi ajutat instituția. O perioadă, Wolfram a fost ținut la vila prezidențială de la Condrița, dar a fost adus înapoi la fermă pentru că aici putea primi îngrijirea necesară și era pregătit pentru competiții sportive.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri
20.03.2026 07:51 536 Horoscopul zilei 20.03.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.53 1 RON 3.95 1 RUB 0.20 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte