07:38:36 29.04.2024

VIDEO // Campionii sunt la un pas de turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Sport 17.07.2014 15:52 Vizualizări1881 Autor: Ziarul National

Campioana FC Sheriff s-a impus cu dificultate în fața muntenegrenilor de la Sutjeska, scor 2-0, dar conform cursului jocului rezultatul putea fi asemenea celui înregistrat în partida dintre Germania și Brazilia (7-1). Golurile campionilor au fost marcate de noua achiziție, fundașul Andrei Mureșan (71) și atacantul bulgar Ismail Isa (87).

Cu un lot aproape complet nou, campionii au început în forță meciul și în minutul trei scorul putea să fie deja 1-0, doar că atacantul Radu Gânsari, iar apoi Luvannor au ratat incredibil. La rândul lor, oaspeții, care au fost eliminați anul trecut de FC Sheriff cu scorul general de 6-1, au preferat să se apere cu toată echipa. Acest lucru le-a reușit până în minutul 71, atunci când, după o fază fixă, românul Andrei Mureșan practic a intrat cu mingea în poarta muntenegrenilor.

Tiraspolenii au continuat să atace și să rateze incredibil ocazie după ocazie, dar cu trei minute înainte de terminarea timpului regulamentar rezerva Ismail Isa și-a trecut numele pe lista marcatorilor și a adus oarecum liniștea în tabăra „viespilor”. Același Isa a avut în bocanc și golul trei în minutele de prelungire, dar a ratat la o fază când a ieșit unu la unu cu portarul advers.

Cel mai nemulțumit de această victorie a fost antrenorul VeaceslavRusnac, care are drept obiectiv calificarea în premieră în grupele Champions League. „Adversarul nu m-a uimit cu nimic. Am obținut victoria, dar aș fi vrut mult mai multe goluri marcate, mai ales că am avut multe șanse. Dacă e să fiu sincer, nu mă aranjează rezultatul, dar nici jocul echipei. Dar e ceva firesc, pentru că avem mulți jucători noi la echipă, iar acest lucru se vede. Oricum, în meciul retur echipa va fi mai sudată, iar jocul va arăta mai bine”, este convins Rusnac, care refuză deocamdată să se gândească la adversarul din turul trei preliminar.

Meciul retur va avea loc pe 22 iulie la Niksic, Muntenegru, începând cu ora 18.30.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...