09:36:34 29.04.2024

VIDEO // Campionii de la FC Sheriff, învinși de Tottenham. VEZI cum mai pot prinde calificarea în primăvara europeană

Sport 08.11.2013 10:39 Vizualizări1977 Autor: Vitalie Hadei

Campioana R. Moldova, FC Sheriff, a pierdut și meciul tur cu Tottenham, scor 2-1, iar șansele de calificare în primăvara europeană au scăzut considerabil. Asta și pentru că Anji a câștigat cu Tromso și are șapte puncte. Totuși, elevii lui Veaceslav Rusnac mai păstrează șanse teoretice de a prinde locul doi în grupă, dar depind de rezultatele din celelalte meciuri.

Așa cum a promis Rusnac, FC Sheriff nu s-a cantonat în apărare în meciul de la Londra. Portarul Tomic nu prea avut de muncă în prima repriză, cu excepția fazei din minutul șapte, atunci când a respins spectaculos un șut al lui Dembele.

De partea cealaltă, FC Sheriff a jucat pe contre, iar în minutul 25 Ismael Isa putea deschide scorul, doar că șutul său a fost deviat în bară. Chiar în ultima fază a primei reprize putea să se remarce brazilianul Ricardinho, dar s-a poticnit în momentul șutului, chiar dacă avea tot timpul din lume pentru a fructifica o ieșire unu la unu cu portarul lui Tottenham.

Englezii își doreau calificare în primăvara europeană și au ieșit mai hotărâți de la cabine, iar în minutul 60 au deschis scorul prin Lamela. Peste alte șase minute, același Lamela a fost faultat de Paye în careul de 16 metri, iar veteranul Defoe a marcat pentru 2-0 din penalti.

Cei de la FC Sheriff nu au fost afectați prea tare și au continuat să caute fericirea la poarta adversă. În minutul 72, Kadu a șutat pe poartă, dar mingea a fost respinsă până la Ismael Isa, care a marcat în poarta gazdelor. Pentru a obține un rezultat de egalitate, oaspeții nu au mai avut forțe și asta pentru că cei de la Tottenham au controlat jocul.

După patru etape, FC Sheriff a acumulat doar două puncte, iar acum tiraspolenii au nevoie de două victorii în meciurile cu Tromso (pe teren propriu) și Anji (deplasare). Totodată, Anji nu trebuie să ia niciun punct în partida cu Tottenham. Ce-i drept, Tottenham deja e calificată de pe primul loc, iar în meciurile rămase de disputat vor fi folosiți jucători mai puțin experimentați.

Tottenham 12 puncte, Anji – 7 puncte, FC Sheriff – 2 puncte și Tromso – 1 punct.