10:56:32 19.04.2024

VIDEO // Au jucat ca o echipă MARE, dar cei de la FC Sheriff au pierdut, după ce arbitrul a dictat trei lovituri de la 11 metri. Ce spune Bruno Irles

Sport 13.07.2016 11:48 Vizualizări2434 Autor: Ziarul National

Campioana FC Sheriff a făcut vara aceasta câteva achiziții bune, inclusiv readucerea lui Richardinho, iar acest lucru s-a văzut în meciul din preliminariile Ligii Campionilor contra echipei din Israel, Hapoel Beer-Sheva. Tiraspolenii au deschis scorul în minutul 22, iar ulterior au egalat la 2-2 cu un om în minus, însă gazdele au reușit să smulgă victoria în minutul 90 al partidei, după al treilea penalti dictat de un arbitru spaniol.

FC Sheriff a stat bine în teren și nu a resimțit șocul că în tribunele stadionului se aflau peste 10 mii de oameni. Antrenorul francez Bruno Irles a trimis în teren din primele minute noile achiziții Dino Škvorc, Josip Brezovec, Zoran Kvržić și Richardinho. Jocul echipei a fost cu totul altfel decât în finalul campionatului trecut, atunci când FC Sheriff a câștigat la mustață titlul de campioană.

Echipa din Israel a încercat să înceapă tare meciul și chiar și-au creat o ocazie mare în minutul 6, dar apărarea echipei noastre a rezistat. FC Sheriff a replicat imediat prin Kvrzic, care i-a centrat perfect lui Ivancic, dar ultimul a trimis cu capul peste poartă. În minutul 21, același Kvrzic i-a centrat lui Ivancic, iar ultimul, din doi metri, nu a mai greșit ținta, iar scorul era de 0-1 pentru FC Sheriff.

În minutul 25, a ieșit la rampă arbitrul spaniol Carlos Del Cerro, care a văzut penalti la un atac al fundașului albanez Fidan Aliti la un jucător de la Hapoel. Acesta a dictat lovitură de la 11 metri și cartonaș roșu pentru Aliti. Gazdele au ratat lovitura de la 11 metri, după ce portarul Bozhidar Mitrev a respins șutul lui Buzaglo.

Tiraspolenii au rămas în 10 oameni, dar nu s-au cantonat în apărare și au încercat să joace deschis. Gazdele au început să pună presiune la poarta celor de la FC Sheriff pe finalul primei reprize, iar după un corner au reușit să deschidă scorul, după ce mijlocașul Ogu a venit fără marcaj din linia a doua și l-a executat pe Mitrev.

În repriza secundă a ieșit la rampă același arbitru spaniol, care a considerat că Amed Dupovac l-a faultat în careu pe un jucător advers. Dupovac a primit cartonaș galben, iar căpitanul gazdelor, Barda, a marcat pentru 2-1. Cei de la FC Sheriff nu au acuzat niciun șoc după primirea golului, iar egalarea a venit în minutul 64, atunci când nou-venitul Brezovic a șutat violent de la 28 de metri. Mingea a nimerit în bară, iar ulterior din capul portarului advers s-a scurs în poartă. Israilitenii, împinși din spate de peste 10 mii de spectatori, au căutat cu insistență golul victoriei, dar de fiecare dată apărarea celor de la FC Sheriff și portarul Dmitriev s-au descurcat cu succes.

În minutul 87, la unul dintre atacurile gazdelor, același Dupovac ar fi comis iarăși un fault în careul de 16 metri, iar arbitrul, fără ca să-i mai arate cartonașul galben, a dictat cel de-al treilea penalti. Radi a marcat de la 11 metri pentru 3-2, într-un meci decis de arbitru.

Antrenorul Bruno Irles, aflat la primul său meci oficial pe banca celor de la FC Sheriff, crede că calificarea în turul următor se va decide la Tiraspol. „Cred că spectatorilor le-a plăcut meciul… Vreau să le mulțumesc jucătorilor mei pentru jocul prestat. Așa cum am mai zis anterior, lucrez cu această echipă de patru săptămâni, iar rezultatul nu este așa rău. Sunt mulțumit de jocul echipei, dar nu și de rezultat. Totuși, eu cred că păstrăm șanse de calificare în continuare. Nu vreau să vorbesc de rău arbitrul întâlnirii, deoarece noi am comis unele greșeli. Sper că cei de la UEFA vor lua o decizie pozitivă în privința cartonașului roșu primit de Aliti. Nu pot fi supărat pe arbitru, deoarece toată lumea face greșeli”, a spus Irles.

Totuși, acesta regretă că echipa sa a rămas în 10 oameni și nu a putut să arate de ce este în stare. „Chiar dacă am pierdut acest meci, eu sunt optimist pentru meciul retur. Putem să obținem calificarea în turul următor”, a conchis antrenorul francez.

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...