07:15:45 29.04.2024

VIDEO // Prea mici pentru a fi la masa bogaților

Sport 08.08.2014 13:58 Vizualizări2487 Autor: Vitalie Hadei

Obiectiv ratat // Tiraspolenii vor mai aștepta un an, în cazul în care vor fi campioni, pentru a spera la o calificare istorică în grupele Ligii Campionilor

Campioana FC Sheriff a avut un culoar mai mult decât favorabil pentru a se califica în premieră în grupele Ligii Campionilor și implicit să intre în posesia a peste zece milioane de euro, doar că, ca de fiecare dată, tiraspolenii s-au poticnit când nu trebuia. Aceștia nu au pierdut meciul de pe teren propriu cu Slovan Bratislava, scor 0-0, dar nici nu au putut marca cel puțin un gol la Tiraspol, iar drept urmare merg în play-off-ul Ligii Europa și vor mai aștepta încă cel puțin un an pentru a ajunge la masa bogaților din Champions League.

Antrenorul VeaceslavRusnac a vrut să-i surprindă pe cei de la Slovan cu o formulă de joc diferită față de meciul tur, doar că cel surprins a fost anume el. I-a lăsat pe bancă pe Luvannor, pe TiagaGalvao, Ernandes sau pe Morreira și a jucat cu un singur vârf împins – Benson. Fazele de poartă practic au lipsit în prima repriză, iar statistica spune totul. „Viespile” au avut șase ocazii de gol, inclusiv un șut pe poartă, iar adversarii – 14 ocazii, inclusiv trei suturi periculoase la poarta lui Degra.

Antrenorul a încercat să se reabiliteze în repriza secundă, când l-a introdus în teren pe Luvannor, dar în același timp l-a scos pe unul dintre cei mai buni oameni ai primei reprize, Radu Gansari. Brazilianul naturalizat, folosit pe flancul drept, nu s-a simțit confortabil pe acea parte a terenului și nu a dat randamentul scontat. Momentul-cheie al meciului s-a produs în minutul 56, atunci când columbianul Elkin Blanco a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. Curios e faptul că pe margine deja era pregătit Lionel Olimpio să intre în locul său. Astfel, spre deosebire de adversari, care în meciul retur au marcat golul victoriei fiind în inferioritate numerică, cei de la FC Sheriff nu au reușit asta și au rămas cu buza umflată.

Calificarea a fost ratată la Bratislava

Campionii au jucat mult mai bine în meciul din deplasare, iar dacă Kadu marca atunci din penalti, iar colegii săi marcau la ocaziile avute, atunci FC Sheriff putea să se gândească la tragerea la sorți pentru play-off-ul Ligii Campionilor, unde puteau avea adversari nu prea puternici, în comparație cu anii precedenți. Era vorba de Steaua București, Ludogoreț, Salzburg, APOEL sau BATE Borisov.

E o tragedie pentru noi ratarea calificării

Foarte nervos și cu postul de antrenor amenințat, Rusnac a spus că e o tragedie pentru echipa sa ratarea calificării. „Este o zi tristă pentru noi. E o tragedie că am ratat obiectivul. În prima repriză ne-am precipitat și am comis multe greșeli, lucru ce le-a permis adversarilor să ne domine ușor. Când am rămas în zece, am fost ceva mai activi, dar nu am reușit să marcăm. Nu am câștigat pentru că în prima repriză Benson nu a fost susținut în atac, dar nici pase nu a primit. Nu am reușit să ne calmăm și să construim”, a menționat VeaceslavRusnac.

Pleacă Rusnac, vine Kubarev?

Acesta a oferit o explicație neconvingătoare în ceea ce privește planul de joc și primul 11 desemnat pentru meci. „Planul meu a fost să impulsionez jocul echipei prin modificările pregătite. Mi-am închipuit că, dacă nu reușim să marcăm un gol rapid, atunci totul se va decide pe finalul meciului. Au fost introduși fotbaliști rapizi în repriza secundă, dar eliminarea lui Blanco și-a spus cuvântul”, a mai adăugat acesta. Totuși, majoritatea echipelor care trebuie să recupereze un handicap din meciul tur, joacă ofensiv din primul minut, iar pe teren sunt introduși cel puțin doi atacanți, și nu unu, cum a făcut Rusnac.

Mai mult, gurile rele vorbesc că patronii echipei nu mai au răbdare cu Rusnac, iar la echipa ar putea fi adus belarusul Oleg Kubarev, care nu și-a prelungit contractul cu FC Zimbru. Ultimul a făcut o treabă bună la FC Zimbru și cu un lot subțire a cucerit două trofee în fața celor de la FC Sheriff și a calificat echipa din Chișinău în fazele superioare ale preliminariilor Europa League.

„Viespile” își vor afla vineri adversarul din play-off-ul Ligii Europa și vor încerca să se califice în grupele acestei competiții. De menționat că tiraspolenii vor fi cap de serie și au șanse mari să joace al doilea an consecutiv în grupele Europa League.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...