Stiri

Veste proastă pentru posesorii de telefoane mobile. E vorba de tarifele roaming

Economie 16.05.2015 11:40 Vizualizări2584
Veste proastă pentru posesorii de telefoane mobile. E vorba de tarifele roaming opiniatimisoarei.ro

După ce Parlamentul European a aprobat, în primă lectură, reforma pieţei telecomunicaţiilor, care prevede și eliminarea tarifelor de roaming în UE, începând cu 15 decembrie 2015, Consiliul European taie din elanul autorilor proiectului de lege și vine cu alte propuneri.

Tarifele de roaming nu vor mai fi anulate, dar ar urma să fie introdus un pachet special care le va permite europenilor să sune în alte ţări comunitare la aceleaşi preţuri ca în propria ţară, dar în limita a 50 de minute anual, scrie publicația germană „Bild”, care citează un document oficial al Consiliului European.

Autorităţile de la Bruxelles vor propune un pachet de telefonie mobilă numit „roam like at home". Un cetăţean european ar putea telefona în alte ţări UE fără tarif de roaming doar în limita a 50 de minute anual, după care se vor aplica tarifele normale de roaming. Totodată, fiecare european ar putea trimite 50 de sms-uri în fiecare an în interiorul UE, fără a fi taxat suplimentar. După epuizarea lor, se va plăti taxa de roaming. În prezent aceasta constituie 0,06 euro pe sms, notează Mediafax.ro.

Dacă Parlamentul European va accepta propunerea, pachetul „roam like at home" ar putea fi aplicat de la 1 ianuarie 2016. Dar este necesar să se ajungă la un acord cu ministerele telecomunicaţiilor din cele 28 de state membre ale UE.

Precizăm că la 4 martie curent, statele membre ale UE au decis să amâne eliminarea tarifelor roaming până cel puţin în 2018.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 12.07.2026 12.07.2026 13:32 698 Horoscopul zilei 12.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.08 1 USD 17.56 1 RON 3.84 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri