Stiri

UTIL // Adresele punctelor de colectare a ajutoarelor, deschise în Chișinău pentru refugiații din Ucraina: Ce NU puteți dona

Actualitate 28.02.2022 15:27 Vizualizări1803
UTIL // Adresele punctelor de colectare a ajutoarelor, deschise în Chișinău pentru refugiații din Ucraina: Ce NU puteți dona

Ajutoarele donate de către cetățeni în sprijinul refugiaților din Ucraina sunt colectate pe patru adrese din Chișinău, a anunțat astăzi secretarul general al Guvernului, Dumitru Udrea, care este și șeful Centrului Unic de Gestionare a Crizei, structură creată de Guvern în care activează inclusiv reprezentanți ai Înaltului Comisariat ONU pentru Refugiați.

Adresele punctelor de colectare sunt SA „Moldova Film”, șoseaua Hâncești 61; CIE SA „Moldexpo”, str Ghioceilor 1 ; Universitatea Tehnică a Moldovei, str. Studenților 9/7; Palatul Feroviarilor, str. Decebal 2.

Cetățenii pot dona paturi pliante; saltele; plapume, perne, pături, prosoape; lenjerie de pat; haine și încălțăminte; jucării și jocuri noi, nefolosite; veselă; produse de igienă personală; detergenți; scutece; conserve; alte produse alimentare ambalate.

Dumitru Udrea a mai declarat, într-o conferință de presă, că persoanele fizice nu pot dona produse culinare, congelate, produse de origine animalieră cu excepția mierii de albine, conserve de carne, pește și lapte praf sau condensat.

Toate produsele alimentare donate trebuie să fie în ambalajul integru și intact al producătorului, cu termen de valabilitate lizibil și vizibil.

Menționăm că Centrul Unic de Gestionare a Crizei va avea o linie verde, care va fi operațională începând cu ziua de marți, 1 martie, de la ora 9.00, și la care toți cetățenii se vor putea adresa pentru a afla detalii despre cum pot să ajute.

În cadrul aceleiași conferințe de presă, prim-ministra Natalia Gavrilița a anunțat că marți va intra în R. Moldova primul transport cu ajutoare umanitare de primă necesitate pentru refugiați, din partea Înaltului Comisariat ONU pentru Refugiați.

„Situația în țară este stabilă și sub control, riscuri pentru cetățeni nu sunt”, a dat asigurări Natalia Gavrilița.

Datele oficiale arată că, începând cu data de 24 februarie curent, ziua în care Federația Rusă a declanșat războiul în Ucraina, în R. Moldova au intrat 71 359 de cetățeni ucraineni și au ieșit 33 173. La momentul actual, pe teritoriul republicii se află 38 186 cetățeni ai Ucrainei, care au intrat în Republica Moldova în ultimele 100 de ore.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 20.08.2026 20.08.2026 13:37 691 Horoscopul zilei 20.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri