Stiri

Universitățile din Moldova atrag cu 5,2% mai mulți studenți după al doilea tur de admitere, pe fondul investițiilor în campusuri și programe de studii

Actualitate 26.08.2026 09:44 Vizualizări214
Universitățile din Moldova atrag cu 5,2% mai mulți studenți după al doilea tur de admitere, pe fondul investițiilor în campusuri și programe de studii

Peste 22.200 de studenti au fost înmatriculați în instituțiile de învățământ superior după primele două tururi ale admiterii din acest an. Numărul este cu peste 1.150 de studenți (5,2%) mai mare față de aceeași etapă a admiterii din 2025, potrivit datelor prezentate de Ministerul Educației și Cercetării. Creșterea se produce pe fondul unor investiții majore în infrastructura universitară și în programele de studii.

La programele de licență și studii integrate au fost înmatriculați 16.924 de studenți, cu 999 mai mulți decât după primele două tururi din anul trecut. Creșterea se ridică la aproximativ 5,9%. La studiile de master sunt înmatriculați 5.276 de studenți, cu 149 mai mulți comparativ cu 2025.

În ceea ce privește locurile finanțate de la bugetul de stat, 4.528 de studenți au fost înmatriculați la licență și studii integrate, iar 2.478 la master. Raportat la Comanda de stat pentru anul de studii 2026-2027, gradul de acoperire este de aproximativ 84% la licență și studii integrate. Pentru master, acoperirea ajunge la 89%.

Creșteri importante ale numărului de studenți înmatriculați la licență și studii integrate au fost înregistrate la mai multe instituții de învățământ superior din țară, ceea ce confirmă interesul sporit pentru studiile universitare.

La Academia de Studii Economice din Moldova sunt înmatriculați 2.254 de studenți, cu 493 mai mulți decât după primele două tururi din 2025. Universitatea Tehnică a Moldovei a înmatriculat 3.899 de studenți, cu 361 mai mulți decât în aceeași etapă a anului trecut. Universitatea de Stat din Moldova are 4.462 de studenți, în creștere cu 221.

La Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” sunt înmatriculați 1.361 de studenți la licență și studii integrate, cu 119 mai mulți decât în 2025. Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău a înregistrat 1.137 de înmatriculări, ceea ce înseamnă o creștere cu 168 de studenți față de anul precedent.

Pentru candidații care nu au fost înmatriculați în primele două tururi, admiterea va continua. De asemenea, pot participa și cei care doresc să intre ulterior în concurs. Perioada Turului III este stabilită pentru 1-30 septembrie 2026.

Oportunitățile la licență rămân cele mai numeroase în domeniul Științelor educației. Programe de formare a viitorilor profesori sunt disponibile la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”, Universitatea de Stat din Moldova, Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Centrul Universitar Cahul, Universitatea de Stat din Comrat și Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice.

Locuri bugetare neacoperite se mai regăsesc în domeniile Științe agricole, Științe fizice, Științe chimice, Științe ale mediului, Matematică și statistică, Silvicultură. De asemenea, locuri vacante există și la unele programe din Inginerie și activități inginerești, precum și în Tehnologii ale informației și comunicațiilor.

În cadrul Turului III, candidatul va putea depune dosarul în original la o singură instituție de învățământ superior, pentru un singur program de studii, o singură formă de învățământ și o singură formă de finanțare. Datele candidatului vor fi introduse în sistemul eAdmitere de către reprezentantul autorizat al instituției.

Ministerul Educației și Cercetării recomandă candidaților să consulte oferta actualizată a universității înainte de depunerea dosarului. Numărul locurilor disponibile diferă de la o instituție la alta, în funcție de programul de studii, forma de învățământ și sursa de finanțare.

În ultimii ani, prin proiectele sale și cu sprijinul partenerilor de dezvoltare, Ministerul Educației și Cercetării a investit constant în modernizarea universităților din țară. Doar în 2025, prin proiectul „Învățământul Superior din Moldova”, sprijinit de Banca Mondială, au fost renovate și dotate 52 de laboratoare și centre de cercetare. De asemenea, au fost modernizate aproape 50 de săli de curs, săli multifuncționale și alte spații destinate instruirii. Totodată, au fost actualizate conținuturile didactice pentru 34 de programe de licență și 43 de programe de master.

În cadrul aceluiași proiect, MEC investește și în îmbunătățirea condițiilor de trai ale studenților. Peste 200 de studenți ai Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” beneficiază deja de un cămin renovat capital și modernizat la standarde europene. Un alt cămin renovat va fi deschis pentru studenții de la USM în luna octombrie, iar în următorii trei ani alte șapte cămine din Republica Moldova vor fi renovate capital și dotate cu mobilier și echipamente moderne.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri