00:12:04 25.12.2025
Stiri

Unde să emigreze alegătorii

Politică 20.10.2019 11:04 Vizualizări1494
Unde să emigreze alegătorii

Trustia, elegii politikoase

Dacă va pierde alegerile în fața lui Dodon, Cattani de pe Bâc se va supăra pe alegători și va pleca din republicuța iubită la oligarhul său din Germania, într-un oraș al cărui denumire – ce ciudat! ce bizar! și ce coincidență! - are la rădăcină cuvântul „furt”. E vorba de Frankfurt.

După ce s-a tot jurat că nimeni nu iubește mai tare republicuța Molotova decât el, acum e gata să o părăsească în trombă, cu „Mercedes”-ul personal, ca pe o concubină situațională, temporară. Și cum rămâne cu dezoligarhizarea promisă? Iese că nu trebuia să o luăm în serios, că era un morcov, o turtă dulce pentru alegători?

Acum stau și mă gândesc că, pentru asigurarea șanselor egale, ar trebui să dispună și alegătorii de câte un oligarh la care să emigreze în caz de eșec electoral, existențial sau financiar. Alegătorii PPDA să poată pleca la Frankfurt, alegătorii PD – în Florida, alegătorii lui Șor – în Israel, iar alegătorii PSRM – în Rusia (dacă le repugnă Bahamas). Propun, cu această ocazie, să se facă demersurile necesare către justiția germană, americană, israeliană și rusă (bahameză?) ca să-i oblige pe oligarhii respectivi să le asigure cazarea. Ce să facă ceilalți alegători? Să se gândească mai bine înainte de a vota.

Al vostru tratamentist, Ion Buraga

Autor: Ziarul National
Top stiri
24.12.2025 08:06 661 Horoscopul zilei 24.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.82 1 RON 3.90 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte