13:30:05 12.06.2026
Stiri

Un expert în spațiul ex-sovietic dă ALARMA: „Rusia ar putea organiza acțiuni de destabilizare, inclusiv o scenetă în care 20 de băieți îmbrăcați în uniformă de carabinieri atacă niște bicicliști… Presa rusă va scrie că moldovenii ucid găgăuzii…”

Actualitate 14.05.2024 09:07 Vizualizări4382
Un expert în spațiul ex-sovietic dă ALARMA: „Rusia ar putea organiza acțiuni de destabilizare, inclusiv o scenetă în care 20 de băieți îmbrăcați în uniformă de carabinieri atacă niște bicicliști… Presa rusă va scrie că moldovenii ucid găgăuzii…”

Federația Rusă ar putea organiza mai multe acțiuni de destabilizare în R. Moldova, inclusiv provocări periculoase, consideră istoricul și expertul în spațiul ex-sovietic, Armand Goșu. Prin urmare, autoritățile de la Chișinău trebuie să fie foarte atente la tot ce se întâmplă în UTA Găgăuzia, a declarat expertul român luni-seară, în cadrul unei emisiuni de la Pro Tv.

„Aici e riscul mare și aș fi vrut ca autoritățile R. Moldova de la Chișinău să fie mult mai atente în legătură cu evoluțiile din Găgăuzia, pentru că eu nu îmi imaginez un scenariu în care Găgăuzia deschide un front de luptă, deoarece geografic nu poate, dar putem să ne imaginăm niște scenarii prin care Găgăuzia prin diverse acțiuni subversive, poate să destabilizeze R. Moldova.

E riscant că Putin a pariat pe Șor și pe Guțu, asta înseamnă că Putin înțelege că nu are nicio șansă la alegerile viitoare și scenariul de care se agață este cel de destabilizare a R. Moldova și de folosire a Găgăuziei pentru destabilizare. Poți să îți imaginezi un scenariu, spre exemplu că doresc să își declare independența, nu că ar fi vreo șansă. După care orchestrează o scenetă în care 20 de băieți, îmbrăcați în uniformă de carabinieri, atacă niște bicicliști și după aceea presa rusă relatează despre genocid - moldovenii ucid găgăuzi. Eu la acest tip de scenariu de destabilizare mă aștept mai mult, decât la altceva”, a menționat expertul în spațiul ex-sovietic.

În același context, Goșu a apreciat felul în care au acționat până acum autoritățile de la Chișinău.

„Până în acest moment, s-au mișcat bine”, a spus Goșu.

Autor: ZiarulNational
Top stiri
12.06.2026 08:28 320 Horoscopul zilei 12.06.2026
11.06.2026 08:28 630 Horoscopul zilei 11.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.42 1 RON 3.83 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte