03:52:16 02.07.2025
Stiri

R. Moldova poate scăpa definitiv de ȘANTAJUL Rusiei. Chișinăul cumpără, în PREMIERĂ, gaze prin intermediul coridorului transbalcanic

Actualitate 02.12.2022 19:24 Vizualizări9646
R. Moldova poate scăpa definitiv de ȘANTAJUL Rusiei. Chișinăul cumpără, în PREMIERĂ, gaze prin intermediul coridorului transbalcanic

Pentru a diversifica sursele de achiziționare a gazelor naturale și a asigura securitatea energetică a R. Moldova, S.A. „Energocom” a achiziționat o cantitate de gaze din zona Mediterană, pentru a testa cum funcționează în revers acest coridor.

Astfel, au fost importate 4,3 milioane de metri cubi de gaze prin interconectorul Grecia-Bulgaria, via România, fiind transportate până în Ucraina.

În trecut, coridorul transbalcanic a funcționat doar dinspre nord spre sud, acum fiind realizată o premieră de transport în sens invers, cu gaze care nu sunt rusești.

Potrivit directorului interimar al S.A. Energocom, Victor Bînzari, în prezent sunt mai multe potențiale surse de gaze aflate în discuții.

„Se testează, cu volume diferite, inclusiv gazoductul Iași-Ungheni, care vine spre Chișinău, la fel cum se vor testa și alte rute din regiune. „Energocom” trebuie să aibă construite poduri și relații cu cât mai multe companii din țări europene, astfel încât R. Moldova să fie asigurată sută la sută cu gaze naturale și energie electrică”, a afirmat directorul „Energocom”.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte