Stiri

Învinuiții în dosarul dezordinilor în masă, pe banca acuzaților. ,,Membrii grupului criminal organizat au identificat și instigat mai multe persoane, printre care și foști CONDAMNAȚI"

Actualitate 20.04.2023 08:07 Vizualizări1894
Învinuiții în dosarul dezordinilor în masă, pe banca acuzaților. ,,Membrii grupului criminal organizat au identificat și instigat mai multe persoane, printre care și foști CONDAMNAȚI

Cele șapte persoane reținute pe 11 martie curent în dosarul dezordinilor în masă vor ajunge pe banca acuzaților, după ce procurorii au finalizat urmărirea penală.

Potrivit procurorilor, cei șapte învinuiți au cetățenia R. Moldova și vârste cuprinse între 21 și 40 de ani. Aceștia își au domiciliul în nordul R. Moldova, inclusiv în Bălți, iar trei din ei au mai fost cercetați penal pentru furturi și jafuri.

Printre cei investigați se numără și organizatorul acestui grup criminal, cu vârsta de 40 de ani. Bălțeanul deține și cetățenia altui stat, în care lucra până la revenirea în R. Moldova, în 2023.

Mai exact, membrii grupului criminal organizat trimiși pe banca acuzaților au identificat și instigat mai multe persoane, în special tineri cu o constituție atletică, înclusiv foști condamnați. Persoanele racolate erau organizate în așa-numite „grupe speciale.”

Procurorii au stabilit că învinuiții, dar și cei pe care îi recrutau, erau remunerați cu câte 1 000 de lei pe zi.

,,Cei din urmă erau predispuși să comită infracțiuni și ilegalități. Mai mult, membrii grupului i-au instruit în prealabil despre modalitatea de acționare violentă în timpul manifestației din 12 martie ( organizată de Miscarea pentru Popor n.r.). Ulterior, învinuiții au organizat deplasarea și cazarea persoanelor recrutate în municipiul Chișinău", se arată într-un comunicat de presă al Poliției.

Organele de drept susțin că dețin probe potrivit cărora învinuiții pregăteau dezordini în masă pe parcursul anului 2023, inclusiv în ziua de 12 martie.

Învinuiții sunt și acum în custodia statului, iar dacă vor fi găsiți vinovați riscă între 3 și 7 ani de închisoare.

Autor: Vitalie Hadei
Stiri relevante
Horoscopul zilei 16.08.2026 16.08.2026 12:54 449 Horoscopul zilei 16.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 16.08.2026 16.08.2026 12:54 446 Horoscopul zilei 16.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Valeriu Saharneanu // Rezidenții transnistreni: ostatici ori vârf de lance ai Kremlinului?
30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri