Declarația socialistului Ion Ceban, după întrevederea cu Hahn: „Sper să reluăm dialogul cu „ACUM” și să identificăm soluții care să convină ambelor părți”


Socialistul Ion Ceban speră că, în această săptămână, PSRM și Blocul „ACUM” vor relua dialogul privind formarea unei coaliții de guvernare pentru a identifica soluții care vor fi convenabile ambelor părți.
Ceban a făcut aceste declarații astăzi, după întrevederea cu comisarul european pentru extindere, Johannes Hahn, care se află într-o vizită la Chișinău.
„În cadrul întrevederii cu Johannes Hahn, am enunțat poziția PSRM adoptată la 12 aprilie, în cadrul Consiliului Republican, privind pașii pe care îi vom întreprinde în vederea depășirii crizei politice și formarea unei majorități parlamentare. PSRM a constat, din păcate, că reprezentanții Blocului „ACUM” a refuzat, până la ziua de astăzi, propunerile noastre pentru inițierea dialogului. În același timp, PSRM rămâne deschis dialogului, doar că mai avem puțin timp la dispoziție până la dizolvarea Parlamentului.
Noi am mai spus (în cadrul întrevederii cu Hahn n.r.) că suntem împotriva alegerilor anticipate. Totuși, nu vom devia de la deciziile luate de Consiliul Republican. Credem că săptămâna aceasta mai e posibil de inițiat un dialog și de găsit soluții, care să convină ambelor părți, dar și alegătorilor”, a scris Ceban pe Facebook.
De asemenea, socialiștii l-au informat pe Johannes Hahn că săptămâna aceasta va fi convocat Consiliul Republican al PSRM, în cadrul căruia va fi examinată propunerea PD de a crea o majoritate parlamentară cu PSRM.











































































