Trei bărbați condamnați și unul amendat pentru trafic de influență în cazul studenților de la Universitatea de Medicină din Chișinău

CHIȘINĂU – Pe 8 iulie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a găsit vinovați un cetățean al Republicii Moldova și trei cetățeni străini pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență (art. 326 alin. (1) din Codul penal). Instanța a stabilit, pentru unul dintre cetățenii străini, care era implicat în trei episoade, o pedeapsă de 4 ani de închisoare, prin cumul parțial al pedepselor. Alți doi inculpați, inclusiv cetățeanul moldovean, au primit câte 2 ani de închisoare. Pe numele acestora a fost emisă măsura arestului preventiv și au fost dați în căutare. Cel de-al patrulea inculpat a primit o amendă de 125 000 de lei. Totodată, din bunurile inculpaților a fost dispusă confiscarea unei sume totale de 8 400 de euro.
Conform probelor aduse în fața instanței, administrate în cadrul urmăririi penale de Procuratura Anticorupție și Centrul Național Anticorupție, în 2018, studenți; străini ai Universității de Medicină din Chișinău ar fi fost abordați de un conațional care susținea că are influență asupra conducerii instituției și autorităților din migrație. Acesta le-ar fi promis ajutor pentru evitarea exmatriculării sau obținerea documentelor necesare pentru a-și continua studiile, în schimbul unor sume de bani.
De exemplu, un student care risca să fie exmatriculat ar fi oferit 2 000 de euro pentru a continua studiile. După ce a fost totuși exmatriculat, i s-a spus că problema se afla la Biroul Migrație și Azil (BMA), unde alți doi cetățeni străini pretindeau că au influență asupra unor persoane publice de la BMA. Aceeași schemă a fost aplicată și altor studenți, care au fost nevoiți să plătească pentru ajutorul oferit în vederea restabilirii la studii sau obținerii documentelor necesare. În total, inculpații ar fi pretins și primit 8 400 de euro.
În timpul urmăririi penale, inculpații și-au recunoscut vinovăția, dar în cadrul ședințelor de judecată au negat faptele. Instanța a considerat probatoriul solid și i-a găsit vinovați de infracțiunile incriminate. Într-o decizie anterioră, pe 12 mai 2020, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a condamnat un alt participant la săvârșirea infracțiunii după ce și-a recunoscut vinovăția. Sentința poate fi contestată cu apel la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.













































































