03:55:06 18.08.2025
Stiri

STUDIU // Anticorpii vaccinului Pfizer scad de zece ori după șapte luni de la prima doză

Actualitate 04.10.2021 07:58 Vizualizări1831
STUDIU // Anticorpii vaccinului Pfizer scad de zece ori după șapte luni de la prima doză

La șapte luni de la prima doză de vaccin Pfizer Inc și BioNTech SE sau la șase luni de la rapel, anticorpii induși pentru a neutraliza imediat variante îngrijorătoare ale coronavirusului scad, sugerează un nou studiu.

Cercetători de la universitățile Stanford și Emory au analizat probe de sânge de la 46 de adulți sănătoși, în majoritate tineri sau de vârstă mijlocie, după primirea celor două doze și din nou la șase luni după a doua doză.

„Studiul nostru arată că vaccinarea cu Pfizer-BioNtech induce niveluri ridicate de anticorpi neutralizanți împotriva tulpinii inițiale de vaccin, dar aceste niveluri scad de aproape 10 ori după șapte luni de la doza inițială”, au comunicat Bali Pulendran de la Universitatea Stanford și Mehul Suthar din Emory University, potrivit news.trust.

La jumătate din subiecții testați, anticorpii neutralizanți care pot bloca infecția împotriva variantelor de coronavirus precum Delta, Beta și Mu au fost nedetectabili la șase luni după a doua doză, a raportat echipa.

„Anticorpii neutralizanți nu sunt singura apărare a sistemului imunitar împotriva virusului.

Totuși, aceștia sunt extrem de importanți în protejarea împotriva infecției cu SARS-CoV-2”, au notat Pulendran și Suthar.

Aceste constatări sugerează că administrarea unei doze de rapel la aproximativ 6 pana la 7 luni de la imunizarea inițială va spori probabil protecția împotriva SARS-CoV-2 și a variantelor sale.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
17.08.2025 08:10 566 Horoscopul zilei 17.08.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte