09:20:22 26.06.2025
Stiri

SIS atenționează cetățenii R. Moldova să renunțe la propagarea unor ÎNSEMNE ce pot provoca situații de conflict: Activitatea extremistă este pedepsită PENAL

Actualitate 09.03.2022 10:50 Vizualizări1540
SIS atenționează cetățenii R. Moldova să renunțe la propagarea unor ÎNSEMNE ce pot provoca situații de conflict: Activitatea extremistă este pedepsită PENAL Nordnews

Războiul declanșat de Federația Rusă pe 24 februarie curent în Ucraina și litera Z de pe tancurile rușilor au ațâțat spiritele și în R. Moldova.

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) susține că atestă „un comportament iresponsabil” al unor cetățeni care, prin etalarea și propagarea unor drapele, embleme grafice, insigne, uniforme, sloganuri și formulele de salut, „generează în societate riscuri de subminare a conviețuirii pașnice” în R. Moldova.

CITIȚI și Litera Z, ca simbol al susţinerii războiului din Ucraina, este tot mai des folosită de propaganda rusă

Angajații serviciului de inteligență au luat la ochi unele persoane, care au proliferat în public embleme grafice și insigne tendențioase ce pot provoca situații de conflict pe motive de ură ideologică, politică și națională.

SIS reamintește că orice îndemn la război sau ațâțare a vrajbei, diferențierii sau dezbinării naționale, etnice este interzis prin Legea privind contracararea activității extremiste și poate cădea sub incidența mai multor articole Cod Penal.

CITIȚI și VIDEO // Un tânăr din Bălți, susținător al AGRESIUNII ruse în Ucraina? Acesta și-a lipit pe mașină „Z”-ul care apare pe TANCURILE rusești, care au invadat Ucraina. Argumentele acestuia: „Nu, dap ce…? Democrație, da? Alții susțin pe Ucraina…”

„Considerăm că unele persoane care au recurs la asemenea gesturi nu au conștientizat potențialul impact și consecințele negative ale acestor fapte pentru societate. În context, Serviciul de Informații și Securitate reiterează apelul către cetățeni de a se abține de la acțiuni ilegale care pot duce disensiuni sociale. SIS, de comun cu organele de ocrotire a normelor de drept competente, va continua măsurile profilactice îndreptate spre prevenirea fenomenelor legate de discursul de ură și a altor activități ilicite menționate”, se arată într-un comunicat de presă al SIS.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte