07:23:41 24.04.2024

Simona Halep, prima reacție după victoria impresionantă cu Anett Kontaveit, din sferturile Australian Open: „Vreau să dau tot ce am mai bun!”. Meciul care a motivat-o pentru a învinge. Cu cine va juca în semifinale

Sport 29.01.2020 07:27 Vizualizări1768 Autor: Ziarul National

Simona Halep a reușit să o învingă categoric pe Anett Kontaveit, scor final 6-1, 6-1, în sferturile Australian Open 2020.

Victoria s-a desfășurat de la ora 2.00, pe durata a 53 de minute, iar la final sportiva din România a oferit o reacție entuziastă, care a stârnit aplauzele publicului spectactor. Halep se simte foarte bine la Melbourne, iar declarația sa i-a cucerit pe fanii din tribune, informează prosport.ro.

„E o plăcere să joc aici, în Australia, este cel mai bun tenis al meu. Mă simt bine pe teren, simt jocul, am fost concentrată la fiecare meci jucat și îmi place foarte mult să joc aici, la Melbourne. Am lucrat mai mult în extrasezon pentru prima dată în viața mea, am simțit că mă pot concentra foarte bine, departe de casă. Darren este o persoană foarte importantă de când l-am cunoscut.

Am lucrat foarte mult. E un om minunat, comunicarea este facilă, mă înțelege. Australia este a doua casă pentru mine, mă simt foarte bine. Am amintiri foarte plăcute din 2018, vreau să dau tot ce am mai bun și să repet performanța.

M-a rănit foarte mult meciul din finala de anul trecut, cu Wozniacki. Vreau să mă concentrez pe următorul meci. Nu voi urmări meciul posibilelor adversare, voi merge la shopping, mă voi relaxa. Astăzi, cam atât cu tenisul”, a spus Simona Halep la finalul meciului.

În semifinale la Australian Open 2020, Simona Halep o va înfrunta pe spaniola Garbine Muguruza, care a trecut în două seturi, 7-5; 6-3 de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...